| MinezoneBEN132 a întrebat:

astazi la geografie eu aveam caiet mic, iar profa a zis ca imi pune 2 daca nu aduc maine caiet, stiu ca exista un drept al elevului care interzicea sanctionarea la caiete sau asa ceva, stie cineva care era?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista prevazut expres un asemenea drept al elevului, doar dreptul la o evaluare obiectivă şi corectă.
Pentru a vedea drepturile elevului citeste Statutul elevului, il gasesti pe internet si trebuie sa fie afisat si la scoala ta.

| minrest a răspuns:

Sa fi sanctionat pentru caiet inseamna sa iei nota mica pentru ca nu ai caietul complet cu lectiile predate, si nu este interzis, doar ca nu e conform cu pedagogia moderna. Dar tu vei fi sanctionata pentru altceva; pentru ca refuzi sa iti procuri uneltele necesare; pai ce faci, mergi la vanatoare fara pusca? De caietul ala e nevoie, special de geografie probabil, ala sa il iei, chiar de te-ar costa importanta suma de cinci lei.

| MinezoneBEN132 explică (pentru minrest):

Nu, ma refer eu am caiet dictando mic si am scris gata 15 pagini, iar profesoara mi-a zis ca daca nu vin maine cu caiet studentesc cu toate lectiile transcrise pe el imi pune 2 caci vrea ea ca sa scriem pe caiet studentesc

| MinezoneBEN132 explică (pentru minrest):

Stiu, nu am spus bine. Eu am caiet mic si am scris gata vreo 15 pagini iar profesoara vrea caiet mare si mi-a zis ca daca nu vin maine cu caiet mare si cu totul transcris imi pune 2, asta e

| minrest a răspuns (pentru MinezoneBEN132):

Este cam incompetenta; este si de moda veche. Poate avea insa astfel de pretentii, mai bine nu te pune cu toti prostii; ia caiet, scrie 15pg si asta e. Eu am fost lasat chiar corigent pentru caiet; profesoara nu voia sa imi puna nota decat pe caiet; dar macar era la romana, nu la geografie.

| minrest a răspuns (pentru MinezoneBEN132):

Vreau sa iti spun ca o situatrie ca asta nu ai intalnit; sa copieze toti de la tine si tu sa ramai corijent.

Răspuns utilizator avertizat
| Basthet a răspuns:

Bună! Profesoara ta are ea ceva în minte dacă îți cere un asemenea caiet. Probabil că are structurată schema lecției astfel încât să încapă pe o pagină de caiet studențesc, eventual împreună cu un desen/hartă. Când înveți, ai lecția pe o singură pagină, ai o vedere de ansamblu asupra ei și reții mai ușor. Cumpără caietul acela, te rog!