| mariusn20 a întrebat:

ca sa deviin mascat in ce liceu trebuie sa ma duc? Ce medie trebuie sa am? Cand termin a 8 nu este vrun liceu de politisti sa ma duc?

Răspuns Câştigător
| Chround a răspuns:

Salut mariusn20, ca sa devii "mascat" ai nevoie de 12 clase + BAC + niste conditi.

- să aibă cetăţenia română şi domiciliul în România;
- să cunoască limba română scris şi vorbit;
- să aibă capacitate deplină de exerciţiu;
- să fie declarat,, apt" din punct de vedere medical, fizic şi psihic;
- să aibă vârsta de mini 18 ani împliniţi în cursul anului în care participă la concurs;
- să fie absolvenţi de liceu, cu diplomă de bacalaureat;
- să aibă un comportament corespunzător cerinţelor de conduită admise şi practicate în societate;
- să nu aibă antecedente penale sau să nu fie în curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârşirea de infracţiuni, cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitarea;
- să nu fi fost destituit dintr-o funcţie publică în ultimii 7 ani;
- nu au desfăşurat activităţi de poliţie politică, astfel cum sunt definite prin lege;
- să aibă vârsta de până la 27 ani, împliniţi în anul participării la concurs; - să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media generală de minimum 8, 00 (opt);
- să nu fi fost exmatriculaţi, pentru abateri disciplinare, dintr-o instituţie de învăţământ;
- să aibă înălţimea de minimum 1, 70 m bărbaţii şi 1, 65 m femeile.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există Liceu de Poliţie!

Deci, poţi să te înscrii la ORICE liceu, să termini 12 clase, să promovezi BAC-ul şi, apoi, te poţi înscrie la o Şcoală ( postliceală ) de Agenţi de Poliţie ( pentru subofiţeri ) sau la Academia de Poliţie ( pentru ofiţeri ).

SINGURA Academie ( facultate ) de Poliţie este la Bucureşti - vezi linkul :
http://www.academiadepolitie.ro/

Mai sunt 2 Şcoli de agenţi de Poliţie :
* La Câmpina - http://www.scoalapolitie.ro/

* la Cluj - http://www.scoalapolcj.ro/

Toate cele bune.