| Sp3ciaL0pS a întrebat:

Care a fost cel mai puternic imperiu din lume (nu cel mai mare, ci puternic) si care a fost cel mai puternic general din lume sau imparat, rege?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Întrebarea este naivă iar răspunsurile nu au la bază necesarul de obiectivitate.
Nu se poate compara Alexandru cel Mare cu Napoleon, să zicem.
Ce s-ar fi întîmplat dacă, la vremea sa, Alexandru Macedon ar fi avut cîteva tunuri şi cîteva arme măcar, pe care le-a avut Napoleon.
Nu mai vorbesc a se compara cu tehnica de război a celui de al Doilea Război Mondial, doar atît ( tancuri, avioane, mitraliere, tunuri, mijloace de comunicaţie- radio sau telegrafie).
Deci, părerea mea este că nu se pot face astfel de comparaţii.

| Sp3ciaL0pS explică (pentru corolav):

Si care spui ca e cel mai bun general? si imperiu?

5 răspunsuri:
| LordBolton a răspuns:

Teoretic a fost imperiul roman, cel mai puternic general/imparat/rege cred ca a fost Gingis Khan/Alexandru Macedon/ Napoleon/Traian toti acesti
imparati au fost puternici depinde de era. funda?

| Sp3ciaL0pS explică (pentru LordBolton):

Nup ai gresit la generali tranaian a fost pe primul loc dupa ceszar el a fost cel mai bun general si imparat al tutor timpurilor

| Zamfir_Alex_1997 a răspuns:

Dupa parerea mea Alexandru Macedon a avut cel mai puternic si mare imperiu din lume pentru ca formatia falanga se spunea ca era invincibila (singura slabiciune a falangei erau archeri)