| Ghost99 a întrebat:

care este diferenta intre soim, vultur si uliu?

6 răspunsuri:
| HardCore7750 a răspuns:

Traiesc in regiuni diferite, au dimensiuni diferite
Clasament:
1. Soimul
2. Vulturul
3. Uliu

| VasiDobie a răspuns:

Traiesc in medii diferite, au marimi diferite, au corpurile diferite si soimul e cel mai puternic, pe locul 2 e vulturul si pe 3 soimul.

| Iknowthat a răspuns (pentru VasiDobie):

Interesant. Care e pe locul 1? Șoimul? Sau uliul? Fiindcă l-ai pus pe sărmanul șoim atât pe locul 1, cât și pe locul 3 (pe principiul „Eu centrez, eu dau cu capul"). happy

| VasiDobie a răspuns (pentru Iknowthat):

Greseala mea.Ca agilitate si viteza ar venii:soim,uliu, vultur.
Ca forta:vultur, uliu, soim.
Ca precizie a ochiului iti pot spune doar ca soimul e capabil sa recunoasca o lacusta de la cateva sute de metri.
Fiecare are anumite specializari:soimul vaneaza cel mai mult pasari in zbor, datorita vitezei foarte mari pe care o prinde ar muri daca ar ataca ceva aflat pe pamant.Vulturul vaneaza prazi, in general, de marimi medii, dar este si necrofil.Iar uliul se ocupa de prazile mici si medii si pasari.
As putea scrie un eseu despre pasarile rapitoare, dar nu se da la bac sad.

| romaniaTEiubesc a răspuns:

Raspunsuri la diferentele care te intereseaza poti gasi aici:
http://casacuperusi.wordpress.com/pasarile-romaniei/rapitoare-de-noapte/
e un articol foarte interesant mai ales ca fiecare din speciile astea are la randul ei si alte subspecii.