| RzNN a întrebat:

Cate specii de gorile exista?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Mai nou, din 2001, in urma studiului ADN-ului mitocondrial si a diferentelor morfologice, gorilele au fost impartite in doua specii: gorila de est ( Gorilla beringer) si gorila de vest (Gorilla gorilla).
Fiecare dintre cele doua specii au doua subspecii si anume :
* specia G. beringer : Gorilla beringer graueri( gorila de ses) si G. beringer beringi(gorila de munte)
* specia Gorilla gorilla :Gorilla gorilla gorilla si Gorilla gorilla dielhi
Vezi clasificarea :http://www.seaworld.org/......cation.htm

| RzNN explică (pentru alessia5158):

Mersi,ai funda!

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu stii ce este o specie? cate specii de oamenii sunt pe glob? pot fi mai multe specii intro specie tu nu vezi ca nu are sens intrebarea, rase poate fi dar nu specii

| RzNN explică (pentru RAY):

Este un concurs in revista Terra si intreaba "Cate specii de gorile exista in lume"? Adica aia sunt fraieri? Daca vrei iti dau un print sa nu mai raspunzi aiurea...

| RAY a răspuns (pentru RzNN):

Au fost impartite in doua specii desigur eu leas spune rase nu specii, este gresit specii in fine, doar cimpanzeii sunt in doua specii