| alexionut45 a întrebat:

ce fel de calcule de matematica folosesc pentru inginer it?

Răspuns Câştigător
| CreKed a răspuns:

Algoritmi in cifre binare si multe altele...ALGEBRA e baza. functi sisteme de calcul... trebuie sa fi aswinking

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai depinde ce vrei sa faci. inginer it e un termen atat de vag si cumprinde atatea specializari.

vrei sa faci programare web, nu prea ai nevoie de matematica decat chestii de baza, vrei sa faci grafica pe calculator ai nevoie de geometrie si analiza matematica de iti iese pe ochi.

| St3fan97 a răspuns:

De obicei numai in programare grafica ai nevoie de matematica respectiv geometrie