| anonim_4396 a întrebat:

Ce relație există între mesajul verbal și cel vizual?

Răspuns Câştigător
| AllexStefanPhoto19 a răspuns:

Mesajul verbal te exprimi in cuvinte, ii transmiti tot ce vrei cu ajutorul cuvintelor. Cel viuzal pur si simplu observi limbajul trupului, partenerului sau parteneri, in timp ce vorbesti cu ea. Iti recomand sa citesti limbajul semnelor si o sa intelegi mai bine.

1 răspuns:
| pastru009 a răspuns:

Este o relatie de colaborare.Ca de exemplu, daca este sa te asculte la o materie si stii, dar esti foarte agitat si emotionat te incurci: se observa si prin mesajul verbal(gresesti raspunsurile sau le incurci, te balbaiezi etc.) si prin cel vizual gesticulatia si semnele trupului iti spun tot(exemplu: cazul de agitatie de mai sus: iti poti trosni degetele ca si cum ar fi un tic atunci cand esti stresat sau agitat sau mai pot fi alte semne~nu foarte des intalnite~:tremuratul unei buze).