| alexxu07 a întrebat:

cine imi poate spune si mie exact din ce se da admiterea la facultatea de medicina in cazul meu doresc sa merg pe medicina dentara cine ma poate ajuta dau funda sau studentii care sunt deja la facultate daca ma puteti ajuta multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE din ce localitate...

Spre exemplu :

"Modalitate admitere

Pentru specializarile: Medicina, Medicina dentara:
Media de admitere: nota probei scrise la Biologie sau Chimie

Pentru specializarile Asistenta medicala generala, Tehnica dentara:
Media bacalaureat

Pentru specializarea Farmacie:
Media de admitere: nota probei scrise la Chimie" - SURSA :
http://www.studentie.ro/......sibiu-o736

"1. PREVEDERI GENERALE
3. Admiterea la studiile universitare de licenţă în UMF „Carol Davila" București se realizează prin două modalități:
a. concurs de admitere prin probă unică, scrisă, în limba română
5. Nu sunt admişi la programe de studiu cu desfăşurare în limba română - Medicină, Medicină Dentară, Farmacie, Facultatea de Moașe și Asistență Medicală Generală (FMAM) - decât candidaţii care susţin examen scris de admitere
2.5. Modul de desfăşurare a concursului
6. Durata probei scrise este diferențiată, după cum urmează:

- pentru Facultățile de Medicină, Medicină Dentară și Farmacie: 2 ore și jumătate
10. Pentru Facultatea de Farmacie, teza de concurs conține un număr total de 100 de subiecte din tematicile: chimie organică și -la alegere- biologia vegetală sau biologia umană, dintre care 60 de subiecte chimie organică și 40 de subiecte biologia vegetală sau biologia umană." - SURSA = Regulament Admitere 2013 :
http://www.umfcaroldavila.ro/......itere-2013

Vezi şi linkul :
http://www.umfcaroldavila.ro/......na-dentara

Toate cele bune.