| Paraschiv08 a întrebat:

Cine ma poate ajuta? Cum e corect? "Convorbirii nocturne" sau "convorbiri nocturne"? Cu un singur i sau cu doi i?

4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Teoretic, ambele sunt corecte. Depinde de contextul în care e folosita fraza și implicit de cazul substantivului 'convorbiri'.

Dacă spui, știu eu, [blablabla convorbiri nocturne care au durat blablabla].
Sau te referi la altceva (cui? convorbirii).

Explicație de balta rolling on the floor

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Doar cu un singur „i".

| ZyRRe a răspuns:

Convorbiri, cu un singur "i". Cand folosesti doi de "i" intr-o propozitie te poti fereri la o alta convorbire. de exemplu "Durata convorbirii a fost de 30 de minute."

| ArtIsAnExplosion a răspuns:

"Subiectul convorbirii a fost poetica transgresiunii"
"Acele convorbiri din tinerete imi dau fiori"