| Ayazicfrate822 a întrebat:

Salut TPU. Cum as putea învăța pentru examen daca eu sunt "varza" la română și la matematica? Motivul pentru care vreau la liceu este deoarece vreau sa devin polițist, și dacă îmi puteți da mai multa motivație că sa devin polițist as aprecia, merci

7 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Te apuci de făcut sarmale cu ciuperci. Că și așa ești varză.

| johnnny123 a răspuns:

"Cum aș putea învăța?"

Nu există nicio metodă magică de a învăța care să nu necesite timp, efort și disciplină. Ești varză pentru că nu ai investit suficient timp și efort și nu ai destulă disciplină.

Iar motivația nu ți-o poate da nimeni, trebuie să o găsești singur.

| Smmo a răspuns:

Un politist trebuie sa fie sanatos la cap si la trup, sa stie carte bine, ca sa nu aplice legea aiurea, sa aiba cultura generala, ca sa nu rada lumea de el, sa stie sa conduca masina din ce vad pe aici prin oras si probabil multe altele. Tu nu ai vrea sa fii un politist care sa faca de rusine uniforma de politist, nu? Atunci invata.

| pufulescu0o a răspuns:

La română inveti ce ti se preda la scoala, aici nu e solutie magică cu gramatica, si mai ales te apuci de citit cartile despre care se vorbeste la scoala. E foarte greu sa intelegi si inveti comentariul la Ion sau Luceafărul daca nu le-ai citit vreodata! O sa ti se pară la fel de străin subiectul precum motorul warp din Star Trek!
Iar la matematica nu ai alta solutie decat meditatiile.
Desi pare-mi-se ca nu trebuie sa dai examen la Politie din matematică, deci iti trebuie doar la nivel de bacalaureat.

| Skarr a răspuns:

Cum vrei sa te ajutam noi?
Inveti pentru examen, iei meditatii.
Crezi ca exista vreo metoda secreta pentru a iti implanta informatia in creier?

Si motivatie nu ti trebuie. Daca faci doar ce ai chef in momentul ala nu ajungi nicaieri.
Iti trebuie disciplina
Cum vrei sa iti dam noi motivatie?
Uite te la un videoclip motivational daca vrei motivatie pentru 10 minute

| Geass1 a răspuns:

Tot îmi apar pe tiktok unii profesori care fac exerciții, poți să încerci să cauți și acolo (plus Youtube). Acum, depinde dacă îți permiți, poți face pregătire, dacă nu, nu. Nu există un traseu ușor pentru a deveni polițist așa că trebuie să muncești foarte mult. Plus, dacă vei merge la un profil uman, o să fie mai ușor cu matematica și alte științe reale.
În principiu, la română sunt modele de exerciții. Cumpără-ți o carte cu modele de teste și lucrează. (au unele și răspunsuri la sfârșit) La matematică la fel.