| Anonimity a întrebat:

cum se extrage de sub radical? pe intelesul unuia de clasa a 8-a.

8 răspunsuri:
| AHappyDay a răspuns:

Sa extragi de sub radical nu este greu.
Sa zicem ca ai rad32(rad32= radical din 32). Acum iei numarul de sub radical, adica 32 si il descompui in factori primi.Cred ca sti sa decompui in factori primi daca nu spune si iti voi explica.
32|2
16|2
8|2
4|2
2|2
Nu este obligatoriu sa se divida cu 2 sau cu acelasi numar(2, 2,2...).Poate fi orice numar. Conform criteriilor de divizibilitate.
Acum avem: 2 2 2 2 2(de la descompunere)
Acum le grupam cate doua
*-inmultit
2 cu 2(2*2=4)(extradi rad4=2)(1)
2 cu 2(2*2=4)(extragi rad 4=2)(1)
si ultimul 2 ramane singur
Si ai 2*2rad2(2*2 de la extragerea de mai sus(1) si ultimul doi de sub radical este 2-ul fara pereche)
Alt exemplu.
rad18
18|2
9|3
3|3
Acum grupam:
3 cu 3(3*3=9, rad 9=3)(1)
2 ramane singur
Acum avem:
3rad2
3 este de la extragerea de mai sus(1) si 2 de sub radical este cel care a ramas singur(fara pereche.)

deci descompui numarul, grupezi factorii primi, radicalul produsului factorilor pereche in fata radicalului iar factorul singur sub radica. Sper ca ai inteles daca nu spune.

| DAAAAAAAAAA a răspuns:

Asta m-a ajutat pe mine sa inteleg si sper sa te ajute si pe tine http://mate123.ro/......b-radical/

| Charmant a răspuns:

Http://www.didactic.ro/materiale-didactice/1205_numere-reale-lectia1

Descarca fisierul si ai rabdare sa citesti si vei intelege

| ReDMaN12 a răspuns:

Daca ai radical din 40 sa zicem il descompui:40|2*5-4|2-2|2-1
Avem:2*5 si 2 de 2=)2 radical din 2*5=2 radical din 10 si asa se scot factorii de sub radical

| Cristy-Daniel_Cristy-Daniel_1981 a răspuns (pentru ReDMaN12):

Da? si daca ai radical din 35723 cum faci?

| best1people a răspuns:

Pai ca sa soti de sub radical trebuie sa il descompui prin nr prime(1, 3,5, 7,13, 11, astea care ne se impart decat la ele insusi si la unu)de exemplu radical din 12 il descompui sau imparti la 2 si ne da 6 iar prin 2 si ne da 3 si apoi prin 3 ne da unu si apoi numerele care se repeta adica 2 ies de sub radical si il pui langa (grupezi in totdeauna cate doua numere, daca erau patru de 2 ieseau doi de 2)si restul raman sub radical, respectiv le inmultesti sub radical si ne da 2 radical din 3 FUNDA!big grin

| davidcristi a răspuns:

AHappyDay imi explici si mie ca nu prea am inteles