| TiperT1990 a întrebat:

big grin Pentru admiterea la liceul sportiv,este luata in considerare doar nota obtinuta la proba sportiva, sau mai este nevoie si de nota de la capacitate? FUNDA

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

La un liceu cu program sportiv ( liceu din filiera vocationala) in calculul mediei GENERALE de admitere este nevoie de media de la examenele nationale(la romana si matematica) si media claselor 5-8. Numai ca, spre deosebire de liceele din filiera teoretica sau tehnologica, pentru clasele sportive se aplica o alta formula de calcul in care nota de la proba sportiva are o pondere de 75% si doar 25% notele din gimnaziu si de la examenele nationale.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.

Nota de la proba sporttiva este cea mai importanta.
Este o alta metoda de calcul!
Cu siguranta vei intra la liceul sportiv daca ai dat proba! Fii linistit, toti colegii mei de generala care nu invatau nimic si au luat la examene note foarte mici (3-4) au intrat la sportiv.
pa-pa

| EMike a răspuns:

Este luata in calcul doar nota la proba. Am un prieten care a luat proba, ramasese corijent la fizica, nu a dat examen si cand a trecut la fizica l-au bagat "din oficiu " la profilul acesta.