| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, daca la SUB 3 la Romana am incurcat in toata opera numele lui Ghita cu Ion se depuncteaza mult?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, mi-e teama ca se depuncteza tot, odata ce povestea-i schimbata total, cu alt personaj.

| ywar a răspuns:

Pai, nu cunoști opera. Ai citit rezumatul pe internet. Se taie, zero puncte. Dacă ai greșit și la primele 2 subiecte, te-ai asigurat la Dacia. Peste 3, 5 puncte la examenul de română. happy

| Vântulalb a răspuns:

Se depuncteaza... tot.

| GPA a răspuns:

Cum să încurci numele lui Ghiță cu cel al lui Ion că nu te înțeleg rolling on the floor
Ce caută Ion în "Moara cu noroc" la tine? Nici de la emoții nu puteai scrie o trăsnaie mai mare pe foaie. Îți va înroși foaia de examen, acolo unde, de fiecare dată, ai scris Ion în loc de Ghiță. Te poate penaliza mult doar pentru că ai confundat numele, e ca și când ai copiat greșit de undeva sau de la altcineva. Să ai aceeași greșeală și să fie repetitivă e cel mai subtil detaliu care mă duce la bănuieli că ai copiat. Mai departe, depinde de corector, dacă e exigent sau indulgent. Dacă este exigent, așteptă-te să câștigi doar cele câteva puncte pentru redactare la subiectul 3, bineînțeles, dacă ai respectat cerința în ceea ce privește redactarea.

P.s : Oricât ai încerca, sunt două personaje distincte, unul are o sete incontrolabilă pentru pământuri și se folosește de cei dragi pentru a-și duce planul la bun sfârșit (Ion), iar celălalt se lasă complet influențat de prezența nefastă a banilor, primejdiei și a riscurilor aduse de șeful porcarilor, sacrificând vieți, pe a sa și pe a celor dragi lui "Omul să fie mulțumit cu sărăcia sa, căci dacă e vorba, nu bogăția, ci liniștea colibei tale te face fericit". Da, chiar nuvela "Moara cu noroc" și romanul "Ion" au fost operele mele preferate din programa de Bac tongue

| Vântulalb a răspuns (pentru GPA):

Daca ar fi copiat, ar fi copiat corect.
Asta ma duce cu gandul la bancul cu politistul care a copiat la matematica si l-a "corectat" pe olimpic fiindca scria cifra 8 culcat. Era vorba de semnul pentru infinit.

| Jany123Jane a răspuns:

E posibil sa depuncteze tot. O sa spuna ca nu faci diferenta intre roman si nuvela.