| EuSuntIulian a întrebat:

Salut, TPU! Dacă nu am luat nici examenul și nici restanța la o materie, trebuie să merg să dau iar examenul în sesiunea de reexaminări din toamnă? Sau depinde de fiecare facultate? Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Daca sunteti destui, se va face sesiunea de re, daca nu, poti merge anul urmator cand au ceilalti examen sau restanta la materia respectiva. Cel putin la noi asa era. Daca nu se facea reexaminare mergeam cu ceilalti, sau au fost cazut cand la sfarsitul facultatii am dat restanta din anul 1 fiindca era o profa nesuferita si nu voia sa ne treaca, si de gura decanei a făcut-o

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare facultate are o sesiune de reexamninari, nu toate le au in toamna.

| mODIN a răspuns:

Va trebui sa mergi la reexaminari, dar nu stiu sigur daca in toamna se tin. Cand am facut eu facultatea, astea erau la vreo 3 saptamani dupa sesiunea de restante, candva prin Iulie-August, dar stiu ca eram singurii care aveau programul asta.

| PaulAdrian17 a răspuns:

La facultatea mea daca nu ai luat nici in vara restanta trebuie sa recuperezi anul urmator, adica sa te duci la seminarii si cursuri si sa iti faci temele sau proiectele pentru a avea nota la seminar si dupa dai examenul in sesiune (bine, mai sunt profesosri care nu te mai pun sa vii la seminarii si iti iau nota de anul trecut, dar foarte putini). Acum nu stiu daca e asa la toate facultatile.
Sper ca te am ajutat!