| rumi36 a întrebat:

Salut TPU,daca termin un colegiu tehnic,specializarea chimie industriala, pot sa dau mai departe la facultatea de medicina?
Si daca nu reusesc sa stau in facultate am o diploma de calificare intr-un anumit domeniu?

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Nu contează ce profil ai făcut la medicina, important e sa știi materiile pentru care se da admitere.
Am colegi de la filologie care se descurca foarte bine la facultate.
Dar recomandat e un profil cu mate, chimie, fizica, biologie - așa ca sa ai o baza, sa iti fie mai ușor la facultate sa faci asocieri.

3 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Poti sa dai la orice facultate doresti, atata timp cat vrei si ai bani

| haileewatson a răspuns:

Normal ca poti sa dai la Medicina, poti sa dai la orice facultate vrei. Cunosc persoane care au terminat Chimie Industriala si Protectia Mediului si au facut Medicina si Farmacia.

| bookofknowledge a răspuns:

Poti sa dai mai departe la medicina, am colegi de la profil uman. Dar mai important e sa ti iei bacul, fara bac nu intri niciunde. chiar daca nu ti o verifica si alea alea, toate facultatile iti tin acel document pana la finalizarea studiilor.
Daca ai inceput facultatea si nu ai terminat o, nu primesti nici o diploma.Cei care se lasa din primul an ar fi plini de diplome, Este totul sau nimic daca nu stii ca intri poti sa te inscrii la 2 odata dar scazi sansele de intrare, sau dai totul si exista o mare posibilitate sa nu intrii nicaieri sau la facultatea aleasa(totul sau nimic cum se mai spune)
Oricum la facultate nu mai conteaza doar notele ci si creditele:daca o materie are 6 credite, la medie se inmulteste cu 6, si tot asa si se imparte la numarul creditelor(medie ponderala), iar daca nu treci un numar de credite pierzi anul. Dar daca nu iei toate creditele ramai si la taxa(loc asigurat),
Si parca daca repeti acelasi an de 2 ori scria ceva de exmatriculare(asta am citit pe site partea asta)