| spidy a întrebat:

de cateva zile m-am apucat sa invat bine de tot gramatica lb.engleze...am o dilema, poate ma ajutati voi sa o rezolv!
care este diferenta intre past perfect simple si past perfect continuous ...sau cum le deosebim, am observat ca past perfect continuos mereu e urmata de o perioada de timp "he had been studying for 3 hours" dar tot nu imi dau seama de diferenta dintre cele doua.....Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte simplu, am un caiet de la matusa mea care este profesoara de engleza si in care imi explica perfect diferentele dintre aceste 2 timpuri:
1. past perfect indefinite arata o actiune trecuta, incheiata inaintea unui moment trecut sau a unei actiuni trecute.
ex: i had finished my work:
- by 10 yesterday
- when the rain started
2. past perfect continous arata o actiune trecuta inceputa inaintea unei actiuni trecute si continuand pana la aceasta sau poate si dupa aceea.
ex: they had been playing football:
- since 10 o'clock
- all morning
1. adverbiale care cer past perfect indefinite:
-by; ex: i had read the book by 8 yesterday;
-after; ex: after i had eaten, i left for school.
-until; ex: the waiter didn't take the plates away until they had finished their diner;
-hardly; scarcely; barely; no sooner; ex: i had hardly opened the door, when the ball rang;
-just; already; yet; ex: i had just finished my work when the bell rang.
2. adverbiale care cer past perfect continous:
-since; ex: i had been writing since 5 when i arrived home;
-for; ex: i had been waiting for my friend for half an hour;
-because; ex: he has carrying a hammer and nails because he had been mending the fence.
sper ca ai inteles acum diferentele intre cele 2 timpuri si sper ca ti-a folosit raspunsul meu. intr-adevar a fost lung si plictisitor, dar m-am straduit sa structurez cat pot ca sa fie limpede. sper ca te-am ajutat, multa bafta la invatat engleza!

4 răspunsuri:
| ÐÿÅ a răspuns:

Buna spidy! happy

Trecutul simplu (Past Simple sau Past Tense) exprimă o actiune săvârsită si încheiată în trecut.
Verbele regulate formeaza trecutul simplu prin adaugarea terminatiei "-ed" la forma de baza a verbului.
Ex:
scream (a tipa) -> screamed (tipat); work -> worked
I visited him yesterday. - L-am vizitat ieri.

Trecutul continuu (Past Continuous) exprimă in general actiuni în desfăsurare la un moment din trecut.
Trecutul continuu se formeaza cu ajutorul formei de trecut simplu a auxiliarului to be, adica was/were + forma participiului prezent (-ing) a verbului principal.
Ex:
I was reading a book. - Citeam o carte.
You were talking. - Tu vorbeai.

Ai inteles?

| spidy explică (pentru ÐÿÅ):

Da stiu asta...dar eu vroiam diferenta intre trecutul perfect si trecutul perfect continuu...

| minho a răspuns:

Past Perfect Simple accentueeaza rezultatul actiunii, iar Past Perfect Continuous accentueeaza durata in timp a unei actiuni.
eg:When i phoned Gerard he hadn''t finished his homework yet.(PPS)
They had been watching tv for 1 hour before i arrived home.(PPC)

| DegeteRapide a răspuns:

E simplu:
1.Past Perfect:He had come(come-came-come)ai grija la verbul asta
2.Past Perfect Continous: He has playing
Funda?