| TattoosPiercingsPlugs14 a întrebat:

deci... profa de fizica ne-o zis ca ca sa transformam din Kelvin in Celsius scadem cu 273 si invers adunam. Si a doua ora ne-o zis ca 1 Celsius= 1 Kelvin... deci pana la urma cum transform cu adunare/scadere sau 1 Celsius= 1 Kelvin?
URGENT VA ROG
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Yoana3 a răspuns:

Pai Kelvinul il afli asa : K = °C + 273, 15 iar Celsius : °C = K − 273, 15 si daca trebuie sa aflii si Fahrenheit : °F = (°C × 1, 8) + 32
Si eu am facut din astea mai demult si mi se par usoare deci...Bafta!:*

5 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună!
Scara celsius: 0-100 grade
Scara kelvin:273-373
0 grade celsius= 273 grade kelvin
100 grade celsius= 372 grade kelvin
373k-273k=100C-0C
100k=100C(împărțim cu 100)
k=C( deci 1 grad celsius= 1 grad kelvin)
Doar că în scara kelvin numerotarea începe de la 273 și nu de la 0.
Să-ți dau un exemplu thinking
15 grade celsius= 273 grade kelvin+15=288 grade kelvin.
Sper că ai înțeles. puppy dog eyes
O zi bună!

| skama18 a răspuns:

1 grade kelvin = 273, 15 grade Celsius.si formula pe care am invatat-o eu acu 4-5 ani era asa T(ca)=tC + 273, 15

| whattt a răspuns:

T(K)=t(*C)+273,15

| CosticaShtrengarul a răspuns:

Prima variantaaa cu K= C-273!

| TattoosPiercingsPlugs14 explică:

De fapt mi-am dat seama... deci cand scrie la problema deltaT / delta t atunci ii cu 1 celsius= 1 kelvin si cand ii numai celsius si kelvin atunci ii +/- 273... dar multumesc oricum big grin