| Zozohun a întrebat:

Eu as vrea sa intru la un liceu de stiinte ale naturii ( pentru ca nu am medie de mate-info, insa s-ar putea sa ma transfer in sem. 2 daca îmi place) si nu stiu daca sa dau bilingv-ul la engleza. Nici măcar nu stiu ce inseamna / cu ce ma ajuta.

Îmi puteti explica?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

La acest moment este prematur sa spui ca "nu am medie de mate-info"! ---vei afla media de admitere in liceu abia dupa sustinerea probelor de evaluare.
Pe intelesul tau, "clasa bilingva" inseamna o clasa la care se folosesc doua limbi pentru predare din care una este limba materna si cealalalta este o limba moderna(engleza,franceza, germana, italiana etc.).
In ce priveste sustinerea probelor de verificare a cunostintelor de limba moderna( in cazul tau, limba engleza), daca vei obtine minim nota 6, vei putea sa fii repartizata la orice unitate de invatamant care organizeaza clase bilingve pentru limba engleza. Daca nu vei sustine probele de verificare sau daca nu promovezi cu minim 6 aceste probe nu vei putea fi repartizata la scoli care au clase bilingve.
Clasele bilingve de limba engleza, indiferent de profil / specializare, au un număr de 5 ore de limba engleza saptamanal si cel putin o materie se preda in limba engleza.
Daca alegi sa studiezi la o clasa bilingva vei avea drept castig o mai buna cunoastere a respectivei limbi moderne.

| Ch0co a răspuns:

Bilingv-ul este ca un examen la o limba straina. Sunt profile la care poti intra doar daca ai bilingvul. Se fac 7 ore de engleza pe saptamana (din cate stiu eu, nu sunt la bilingv, sunt la intensiv).

| Cannibal a răspuns:

Bilingv engleza înseamnă că o sa faci intensiv engleza, depinde de liceu cam 4-6 ore de engleza pe săptămâna.
Vei da un examen unde trebuie să obții peste 6, 50.
Și vei da teză din engleză.

| Zozohun explică (pentru Cannibal):

Eu stiam ca e 6 nu 6, 50 ca sa trec.