| Daria_Popa_2000 a întrebat:

Eu imi doresc tare mult sa ma fac veterinar, dar nu ştiu sigur la ce profil de liceu să merg. Mie nu imi place matematica si aş vrea sa aleg niste profile făra. Imi puteti recomanda? Va rog

1 răspuns:
| Uxellodunon a răspuns:

In primul an la veterinara vei avea totusi de a face cu biofizica, chimie dinamica si chiar un semestru de matematica (chiar daca e inutila si n-are nici o treaba). In rest chestuii simple, doar regula de 3 simpla trebuie sa o stii si sa ai un calculator la tine.

Sunt studenti care au facut umanul si s-au descurcat, profilul liceului nu conteaza asa mult, dar ajuta niste notiuni de mate mai ales cand faci grafice si aplici formule.

Profilul "ideal" ar fi pe stiinte ale naturii, dar din nou, profilul liceului nu conteaza asa mult, si te lovesti de mate doar in anul 1.

Mentionez ca medicina veterinara e o facultate la fel de grea ca cea umana (dar se intra mai usor) ai mult de invatat acolo.