| kls a întrebat:

eu vreau sa fac 12 clase acum sunt a 10 a si eu nu vreau sa dau bacu eu vreau doar sa raman cu 12 clase doar atat nu vreau sa intru la facultate se poate sa nu dau bacu adica sa nu ma duc la bac sa nu il dau in a 12 a ca eu am auzit ca nu se da neaparat bacu nu mai daca vrei sa intri la facultate e adevarat funda cine imi zice ca eu nu vreau sa dau bacu vreau doar sa fac 12 clase atat Funda cine imi zice daca se da neaparat bacu sau nu adica daca se da neaparat sau daca se da doar daca te duci la facultate funda happy

Răspuns Câştigător
| morningstar a răspuns:

Bacul nu este obligatoriu, adica poti face liceul fara sa dai examenul de bacalaureat. O sa ai la sfarsitul clasei a 12 a diploma de 12 clase, fara cea de bac. Bacul este necesar pentru a urma o facultate, nu neaparat pentru postliceala, adica poti urma unele scoli postliceale fara a avea nevoie de bac.
Dar cred ca e pacat sa nu incerci totusi sa dai bacul. Nu-i nicio tragedie daca nu il iei, oricum observ ca nu iti doreai asa mult, dar gandeste-te ca poate vei avea nevoie vreodata pentru un job mai bun de diploma de bac. In ziua de azi te descurci destul de greu fara diploma de bac, nu mai zic de o facultate, ar fi mai bine sa incerci sa il dai acum pentru ca apoi o sa uiti mult din ceea ce ai studiat si o sa fii nevoit sa iei toata materia de la capat daca cumva te razgandesti. Sunt multi carora le-a parut rau ca nu au dat bacul la timp pentru ca apoi e mult mai dificil sa studiezi totul din nou.
In orice caz, si daca il dai, si daca nu il dai, mult succes!

1 răspuns:
| bobby90 a răspuns:

Eu stiu ca daca ai facut liceul si nu ai luat bac-ul, ai trecut degeaba prin liceu si ai pierdut 2 ani 10-12 cls. Banuiesc ca diploma de 12 cls nu o sa ai ci doar de 10 cls! Asta asa era cand am terminat eu 2008! Si DA se poate sa faci 12 clase si sa nu te prezinti la BAC.