| Georgestaff08 a întrebat:

imi place electronica dar nu prea am de unde sa ma informez si as vrea un site dupa care pot citi (ca un fel de curs) dau funda

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intai trebuie sa stapanesti foarte bine definitiile si proprietatile componentelor electronice.
http://www.tehnium-azi.ro/......atasheets/ (cred ca iti trebuie cont ca sa downloadezi, dar ma indoiesc sa iti placa electronica si sa n-ai o macar carte cu montaje in casa)
Dupa asta treci pe contructia de circuite simple.Amplificatoare cu integrate(constructia pe tranzistori e veche si mult prea complicata) filtre, stabilizatoare de tensiune, alarme, senzori, jocuri de lumini...aici depinde si de preferinte.
Pe net nu prea am gasit nici macar scanari ale cartilor necesare unui amator.Te sfatuiesc sa cauti carti de electronica la biblioteca judeteana.
Ca ucenic langa un electronist, nu cred ca o sa te primeasca nimeni fara un minim de experienta.Stiu electronisti cu 30 de ani de experienta care invata cate ceva nou in fiecare zi.
E greu sa tii pasul, nu descurajez, dar nu stiu cum o sa inveti tu singur pentru ca in eletronica ai nevoie de matematica, fizica si putina chimie.