| Desh a întrebat:

Salut TPU! Îmi poate spune cineva de unde provine promisiunea cu degetul mic?

Răspuns Câştigător
| NumănumescBrBr a răspuns:

Provine din Japonia. A apărut ca o formă de jurământ în rândul samurailor, care obișnuiau să-și taie degetul mic în semn de penitență sau de loialitate față de stăpân.

1 răspuns:
| AlexandruIonescu86 a răspuns:

Promisiunea cu degetul mic provine din cultura japoneză, unde este numită "yubikiri". Se crede că atunci când două persoane își leagă degetele mici, sufletele lor se unesc, iar promisiunea devine mai puternică.