| cristina35xy a întrebat:

Intrebarea aceasta este pentru cei care au dat bacul la filo. La cate materii se da mai exact bacul si care sunt ele?

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

1. Probe orale sau competențe(la care iei calificative și nu influențează media, dar totuși trebuie să fii prezent) dai la: limba română(poți lua mediu/avansat/experimentat), o limbă străină studiată pe care o alegi tu(aici iei mai multe calificative, A1/A2/B1/B2, unde A1 e cel mai mic și B2 e cel mai mare. De reținut e că dacă iei B2 pe linie, primești un certificat de limbă valabil 2 ani) și la TIC(calificativul e ca la română).
Pentru probele astea, dacă deții certificate care să ateste competențele, le poți echivala și să nu mai dai. Singura excepție o face limba română.
Prin certificate mă refer la: ECDL pentru TIC, Cambridge și IELTS pentru limba engleză, DELF/DALF pentru limba franceză etc.
2. Probe scrise(care alcătuiesc media, desigur) dai la: limba română, istorie și o materie la alegere dintre: logică, psihologie, economie, sociologie, filosofie și geografie.