| May2001 a întrebat:

Intru in clasa a IX-a la profil real. Vreau sa va intreb cum e logica? Grea, usoara? Imi puteti spune va rog cam ce se face la logica? La mate sunt destul de buna, am luat 9.80 la examen, deci cum e logica raportata la mate?

Răspuns Câştigător
| Libyadji a răspuns:

Heiwinking la logică este simpluţ, eu am avut mereu media 10... vei face diverse lecţii în care să alcătuieşti propoziţii, astfel încât validitatea lor să conducă la validitatea unui rezultat, vei învăţa acel gen de propoziţii Sap, Sep, Sip, Sop, diferenţiate de conţinut.; gen dacă sunt afirmative, negative, particulare şi universale. Vei mai face tot felul sisteme de propoziţii scrise unele sub altele, care, de obicei, conform enunţului, trebuie sa se lege între ele şi la final să ai o concluzie prestabilită. Şi cu diagrame vei lucra, alea sunt cele mai grele; vei haşura nişte porţiuni, va trebui să găseşti nişte termeni comuni(parcă între propoziţii, a trecut 1 an, nu mai ştiu laughing ) şi cel mai enervant este că există mai multe tipuri de diagrame, fiecare rulează după o regulă sad şi profii vor dori să le ştii pe toate sad. Aşadar, în raport cu matematica, nu există mari asemnări, consider eu, doar trebuie să înveţi bine definiţiile predate şi să le aplici, să te găndeşti la exemple... uneori durează destul de mult laughing Şi vei avea doar o oră pe săptămână, deci, în cazul în care nu îţi va place, nu te vei confrunta prea des cu această materiewinking nu multora le place această materie, mai ales că o faci doar 1 an şi probabil vei ajunge în una din zilele clasei IX să spui "Logica asta nu are logică deloc, oare de ce se mai cheamă aşa?" laughing Mult succes la liceu happy

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi ce se face la Logică în Programa ( în vigoare ) de la linkul :
http://programe.ise.ro/......20IX-a.pdf

Toate cele bune!

| RainmakerX a răspuns:

Depinde foarte mult de profesor.
Eu am urat logica dar nu pentru ca ar fi fost grea ci pentru ca am facut aceasta materie cu un profesor vai de capul lui *pe scurt... 8 era nota de olimpic*

Nu trebuie sa stii matematica pentru a fi bun la logica.

| R0R0 a răspuns:

Logica... Nu e materi mea preferata, clar. Uneori are legatura cu matematica(vei intalni tabele de valori). Oricum, logica nu e logica. Crede-ma. laughing

| IoanaIonuca a răspuns:

Eu zic ca nu are nicio legatura cu matematica. Mie chiar mi-a placut logica. Nu conteaza cat ai luat la examen, cunosc persoane care aveau 10 in generala si la liceu de-abia isi scot media 5. Depinde de tine, de profesor. Oricum, "logica nu e logică". laughing)

| xr0sioRx a răspuns:

E cea mai idioata si inutila materie pe care am vazut-o in toti anii de scoala, sunt clasa a 12-a, am avut media 5, 5 de mila chiar, nu intelegi nimic, trebuie sa fii putin retardat mintal ca sa intelegi.

Răspuns utilizator avertizat
| BeeBia a răspuns:

Pentru mine logica nu a avut logică. Am fost prietenă cu Sfântul 5laughing

| Tadic a răspuns:

Salut.Eu sunt la Mate-Info intensiv Engleza, la logica nu este mare lucru, la inceput sunt cateva chestii usoare la care se refera la intensiune si extensiunea termenilor si dupa usor usor ajungi la Silogisme.Silogismul este o argumentare logica in care concluzia este legata de 2 prop care se numesc premise. Iata un exemplu : Toate fiintele respira. Oamenii sunt fiinte.Toti oamenii respira. Daca stai si abordezi materia 30 min poti obtine usor media 8-10. Succes!