| anonim_4396 a întrebat:

La ce profil pot intra la liceu daca ma pricep bine ma engleza geografie si istorie? Dar la unul la care sa nu fac multa biologie ca nu imi place deloc laughing

Răspuns Câştigător
| Wintersmile a răspuns:

La uman: filologie sau stiinte sociale.Eu sunt la filologie si am facut biologie in clasele 9, 10 (o ora pe saptamana), iar din clasa a 11-a matematica, fizica, chimia, biologia se inlocuiesc cu o materie numita stiinte, in clasa a 11-a axata pe chimie si in clasa a 12-a pe biologie( cel putin asa e la mine,poate depinde si de profesor,ce specializare are, daca urmaresta sau nu programa).BAC-ul este la romana(e diferentiat ), istorie si o materia la alegere(geografie/logica/psihologie/folosofie/economie/nu stiu sigur daca si sociologie)+competentele digitale, limba straina, romana.In afara de cea de limba romana competemtele se pot echivala, indiferent de profil.Noi suntem intensiv engleza si facem o lucrare pentru a obtine un atestat.

8 răspunsuri:
| Awndre a răspuns:

La uman, bilingv/intensiv engleza, sau stiinte sociale.

| thenewshit a răspuns:

Stiintele Naturii intensiv engleza. 4 ore de engleza pe saptamana. De biologie nu scapi. Mai e ceva legat de turism, nu mai stiu exact ce profil este, dar acolo faci geografie si istorie la greu, acum nu stiu daca exista si turism intensiv engleza.

| nursa a răspuns:

Stiinte sociale.

| AdexD a răspuns:

Uman - stiinte sociale bilingv (intensiv engleza)

| andru10best a răspuns:

Limbi straine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Filologiewinking Toate materile sunt obligatorii in liceu. Nu te gandi ca iti alegi un profil doar ca sa scapi de biologie, important o sa fie Bacalaureatulwinking Engleza, romana, geografia/istoria sunt materiile de baza la filologie si din astea vei sustine si Bac-ulwinking Eu sunt la mate-info si n-am mai trecut pe la o ora de geografie din clasa a 9-a. Am avut totusi media 10 an de an(acum depinde si de natura profului si de importanta materiei). Mult succes la examenele din vara(in caz ca esti in clasa a 8-a).

| onlyme2851 a răspuns:

La uman, la:
-filologie(fie simplu, fie bilingv, depinde de liceu)
-stiinte sociale

| IoanaIoannaa a răspuns:

Stiinte sociale, Filolgie