| AnDrEi01TeCh a întrebat:

la franceza la verbul plus que parfait nu stiu cand trebuie sa conjug cu etre si cand cu avoir! ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| Ancaaa23456 a răspuns:

Se conjuga cu "etre" cand verbul e de miscare (spre exemplu "aller") si cu "avoir" cand verbul e de stare (spre exemplu "manger").

3 răspunsuri:
| Lynna a răspuns:

Buna.
Regula este aceeasi ca si la passe compose:
-se conjuga cu Etre toate verbele reflexive( ex. se laver, se promener)
si mai este o lista cu verbe : aller, partir, venir, sortir, naitre, mourir. monter, rester, descendre, care se conjura tot cu etre.
-restul se conjuga cu avoir.

| Alsodrfegnha a răspuns:

E prea simplu.
ETRE:
-verbele reflexive/pronominale (care au "se" in structura lor, spre exemplu "se laver")
-verbele de miscare (partir, sortir, aller) + devenir, mettre, naitre, mourir
AVOIR: toate celelalte verbe.

| MarAraM a răspuns:

Salut! Probabil ai învățat prima dată passé composé, unde este o listă de verbe care se conjugă cu être, pe care nu ai cum să o înveți decât pe derost (devenir, revenir, monter, rester, sortir, venir, aller, naitre, descendre, entrer, retourner, tomber, rentrer, arriver, mourir, partir). Ei bine, la plus que parfait e aceeași regulă. Astea le conjugi cu être, celelalte cu avoir.