| Razvan500Raz500Razvan a întrebat:

la intervalele de la matematica... Daca zise să scriu intervalul gen [0, 7) cum îmi dau seama când este închis sau deschis? Va rog sa mă ajutați.

Răspuns Câştigător
| Alina110 a răspuns:

Cand este +∞ sau -∞ intotdeauna este deschis, iar
Interval inchis e atunci cand intervalul contine extremitatile si deschis cand nu le contine. Poate fi inchis la stanga si deschis la dreapta, poate fi inchis la ambele capete, poate fi deschis la ambele capete.
Exemple:
Fie a, b din R, a < b
[a, b] = {x din R | a mai mic sau egal x mai mic sau egal b } = interval inchis la ambele extremitati
(a, b) = {x din R | a < x < b } = interval deschis la ambele extremitati
[a, b) = {x din R | a mai mic sau egal x < b } = interval inchis la stanga si deschis la dreapta
[a, infinit ) = {x din R | a mai mic sau egal x } = interval inchis la stanga
(a, infinit ) = {x din R | a < x } = interval deschis la stanga

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De aia exista doua feluri de paranteze acolo... una patrata si una rotunda

| dannyel86 a răspuns:

Paranteza patrata inseamna "inchis", iar cea rotunda inseamna "deschis".

| ALGator a răspuns:

Cea dreaptă include și numărul (0) cea rotundă, nu.
Deci intervalul e între 0 și 6.

| suntserios a răspuns (pentru ALGator):

Si daca e intre 0 si 6.9(9)

| ALGator a răspuns (pentru suntserios):

Important e să nu îl consideri pe 7 in exemplul de față. Convenția e valabilă indiferent de ce fel de numere aparțin submulțimii (întregi, naturale etc). Parcă așa era :-)

| Gogosica99 a răspuns:

Daca ai paranteza inchisa, adica asta [ sau asta ] inseamna ca e intervalul inchis in 0, cu alte cuvine intervalul in contine pe 0.
Iar daca ai paranteza deschisa, adica asta ( sau asta ) inseamna ca intervalul este deschis in acel numar, in cazul tau pe acel interval numerele se apropie foarte mult de 7 dar cel mai mare numar nu este 7, e foarte aproape de el

| Alina110 a răspuns:

Cand este +∞ sau -∞ mereu e deschisa
Interval inchis e atunci cand intervalul contine extremitatile si deschis cand nu le contine. Poate fi inchis la stanga si deschis la dreapta, poate fi inchis la ambele capete, poate fi deschis la ambele capete.
Exemple:
Fie a, b din R, a < b
[a, b] = {x din R | a mai mic sau egal x mai mic sau egal b } = interval inchis la ambele extremitati
(a, b) = {x din R | a < x < b } = interval deschis la ambele extremitati
[a, b) = {x din R | a mai mic sau egal x < b } = interval inchis la stanga si deschis la dreapta
[a, infinit ) = {x din R | a mai mic sau egal x } = interval inchis la stanga
(a, infinit ) = {x din R | a < x } = interval deschis la stanga