| megorgon a întrebat:

ma gandesc sa imi aleg un profil la liceu dar sunt total derutat de ce liceu mi-as putea alege, acum mie imi place biologia, romana, si cam 50% geografie si 45% engleza, daca stiti sper sa ma puteti ajuta cu un raspunsbig grin!

4 răspunsuri:
| ciprianb a răspuns:

La mine in liceu este o clasa de social-bilingv.Aici depinde ce vrei sa ajungi.Am vazut ca ai scris biologia ai putea sa te axezi pe stiintele naturii big grin

| IAmATroll a răspuns:

Du-te la un profil industrial. Cu puţin noroc o să ajungi cizmar! happy

Răspuns utilizator avertizat
| taviyamato a răspuns:

Eu sunt in anul 3 la facultatea Geografie, pot sa iti spun ca degeaba urmezi pe un profil de geografie, pentru ca facultatile sunt pline de profesori fosti comunisti prosti si slabi, nu ai ce sa inveti de la ei, se invata o geografie antica, un jeg, teoretic dar NU practic, Geografia se ocupa de Geoinformatica (daca ai pasiune pentru. info ) si planificare teritoriala ( daca esti artist si vrei sa devii arhitect urban ), astfel de specializari NU prea le gasesti in Romania ca materii de studiu ( ca meserie da ). Iti recomand mai bine un liceu de arta pe arhitectura si o facultate de arhitectura e mult mai bine, si oricum acolo vei invata si limba engleza si franceza pentru ca la admitere la facultatea de arhitectura se cere examen de engleza. Cu biologia poti urma medicina - DAR - medicii sunt batjocoriti in Romania si mai e un DRUM LUNG pana cand medicii vor fi platiti bine, plus de asta e o munca teribila, fac operatii 16 ore pe zi, cu limba romana nu faci nimic - sa fim seriosi -, Engleza este o limba esentiala in orice domeniu si o vei studia la orice liceu. Succes!