| 2FanMessi2 a întrebat:

Salut TPU! Maine as vrea sa ma duc, sa ma interesez de un transfer la liceul sportiv. (sunt din Brașov) Iar eu sunt la profesionala, acum 2 ani am dat probele, le-am luat dar din nefericire nu am putut intra in examen. Și am un coleg de clasa care a sunat la secretariat și a zis ca nu se poate face transfer. Când colo m-am uitat pe google și toată lumea zice ca transferul de la profesionala la un liceu vocațional este posibil, dacă sunt îndeplinite anumite condiții. Am pus aceasta întrebare ca să aflu și răspunsurile voastre. Țin sa precizez ca prietenul meu doar a sunat, nu s-a dus fizic. Eu ma duc fizic ca sa îmi încerc norocul.

3 răspunsuri:
| glasulfilologului a răspuns:

În teorie trebuie sa se poată face transferul.
Mai ales prin acest nou proiect, "România Educata"

Iti las mai jos un fragment dintr-un articol distribuit chiar de Nea Președintele Țării.

"Am propus o nouă structură a învățământului secundar superior, unde vor exista trei tipuri de licee – teoretic, vocațional și profesional – care vor conferi absolvenților, după patru ani de studiu, acces la examenul de bacalaureat.

Poate unul dintre cele mai importante obiective ale Proiectului „România Educată" este acela de a elimina barierele birocratice care limitau posibilitățile tinerilor de dezvoltare și de a întări dreptul fiecărui elev de a reveni în sistemul de educație și de a-și urma ambițiile, atunci când acestea îi pot aduce un viitor mai bun. Așadar, pe scurt, eliminăm birocrația și, dacă un elev este, de exemplu, la un liceu profesional, își dă seama că nu se regăsește acolo și vrea să facă trecerea la unul teoretic sau vocațional, va putea să se transfere, în urma unor testări specifice, la liceul dorit."

| 2FanMessi2 explică (pentru glasulfilologului):

Asta am auzit și eu, și chiar ma duc mâine. M am documentat și de pe un site unde sunt legile. Și acolo scrie ca un elev care este la profesionala se poate transfera spre exemplu în cazul meu la vocațional. Dacă media sa anuala este de cel puțin 7.00 eu o am peste. Am 8.13. Am văzut multe chestii ca sunt posibile transferurile. Și as vrea sa încerc mâine, plus ca eu cred ca am un bonus ca sunt în registrul lor admis la probele sportive. (nu ca mi-ar fi greu sa le mai dau o data) dar ca idee cred ca este un plus pentru mine.

| glasulfilologului a răspuns (pentru 2FanMessi2):

Sa sperăm că se poate. Acum tot ce pot sa fac e sa iti urez mult noroc!