| Cerbu_Emanuel_2002 a întrebat:

Salut TPU,
Maine dau examenul la mate si as vrea câteva sfaturi in ceea ce priveste geometria.Stiu toate formulele dar nu sunt sigur că o să înțeleg ce cerințe o să-mi dea.Mă puteți ajuta si sa-mi ziceți ceva de genu:Ex: dacă îți pică prismă patrulatera si îți cere să faci sau sa afli... sa-mi spuneți ce formule să aplic sau să-mi spuneți pasul pe care trebuie să-l urmez pentru a duce la exercițiul la capăt sau a putea să ajung la formule ca mai apoi să le aplic.
Sper că am fost clar si sper ca o să mă ajutați.
Multă stimă si respect

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Degeaba stii formulele, daca nu stii algoritmul pe care trebuie sa-l urmezi ca sa ajungi la a rezolva problema. Spre exemplu, daca ti se cere sa aflii aria unei anumite figuri geometrice, stiind doar cateva componente ale acelei figuri, poti sa o scoti prin asemanare, diferite triunghiuri dreptunghice, sau pl m, o gramada de metode. La geometrie, formulele alea de arie/volum, sunt doar niste instrumente ca sa iti dea niste numere, practic echivalent cu 0, daca nu dezvolti niste pasi, folosind teoreme din asemanare, concurenta, teorema bisectoarei, mediane, mediatoare, etc.

| Cerbu_Emanuel_2002 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ai putea sa-mi spui algoritmul pe care trebuie sa-l urmez, aş fi foarte recunoscător

| Cerbu_Emanuel_2002 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Stii algoritmul care trebuie urmat pentru anumite tipuri de probleme? aş fi foarte recunoscător

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Cerbu_Emanuel_2002):

Sa zicem ca ai un triunghi dreptunghi/patrat in care ai construit un triunghi dreptunghic. Stiind o latura si un unghi, poti aplica diferite functii trigonometrice pentru determinarea celorlalte laturi si astfel, afli perimetrul/aria. Sau iti cere sa demonstrezi ca o anumita figura este un anumit tip de patrulater. Stiind teoremele, vei demonstra ca e trapez (adica are 2 laturi paralele) sau paralelogram (2 laturi paralele 2 cate 2 sau 2 laturi congruente 2 cate 2) sau dreptunghi (e paralelogram si are un unghi drept) sau patrat (demonstrezi ca e dreptunghi si ca are toate laturile congruente). Sau pentru probleme in spatiu. Iti faci desenul sectionat intr-o poarte ca sa nu te incurci. Si il rezolvi in plan.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Asta daca nu iti cere sa rezolvi in spatiu.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Daca mai ai intrebari, iti raspund. Daca nu, succes maine!

| Cerbu_Emanuel_2002 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu mai am, mersi mult apreciez