| CristinelTarus a întrebat:

o profesoara are voie aa iti puna absent daca ai camera inchisa si nu ti ai scris lectia dar tu fiind prezent in totalitatea orei virbind doar la inceputul orei si la final si mi-a pus absent cu motivul ca cica intrasem decat la prezenta si daca nu am tema nu am fost prezent

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Pentru tine si pentru toti ceilalti copilasi revoltati ca primesc absente daca nu-si deschid camerele: DA, profesorul are dreptul sa-ti puna absenta daca refuzi sa respecti regulile lectiilor online. Daca stateai in sala de clasa aveai dreptul sa-ti montezi un paravan in jurul bancii ca sa nu poti fi vazut?

Intelegeti o data pentru totdeauna ca elevii nu au doar drepturi, ci si obligatii. La fel cum si profesorii au drepturi si obligatii.

Daca tu consideri ca ai dreptul sa inchizi camera, atunci profesorul de ce nu poate sa considere ca are dreptul sa-ti puna absenta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are dreptul daca o norma nu instituie expres POSIBILITATEA asta.