| xqzME a întrebat:

Pentru cei care stiu istorie am o intrebare... daca stiti vreo batalie (orice batalie) care a fost castigata datorita comunicarii!

PS: Am licenta in comunicare si imi trebuie un studiu de caz happy. Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| Marcian a răspuns:

Pot să-ți dau un exemplu mai practic decât o singură bătălie. În timpul celui de-al Doilea Război Mondial rușii se băteau cu nemții. Blitzkriegul german a fost mai eficient și pentru că toate tancurile germane aveau radiouri, spre deosebire de tancurile rusești care aveau radiouri montate doar pe tancurile comandanților și deci cooperarea între unitățile blindate individuale era foarte grea. Acest lucru a contat foarte mult la începutul luptelor pe frontul de est când rușii aveau tancuri mai bune ca nemții dar totuși au fost înfrânți. Poți să studiezi nu doar cazul tancurilor ci comunicarea celor două armate în ansamblu.