| Floribvfj a întrebat:

Peste 2 saptamani am un concurs la geografie foarte important pentru mine, numit,, Terra". Îmi puteti spune cum sama pregatesc eficient. Adică puteti să-mi dati niste sfaturi pentru ca creierul să fie pregatit.Anul trecut m-am calificat la etapa natională. Anul aceste vreau din nou, dar simt că trebuie să mă pregatesc mult mai mult. Mentionez ca sunt in clasa a VI-a și mă duc la etapa judeteană a acestui concurs. De învățat nici nu mai zic pentru că îmi place mult geografia și cam mereu învăț la această materie.Vă rog frumos să-mi dați niște sfaturi care m-ar ajuta să mă calific din nou la etapa națională.

1 răspuns:
| Lostlyric a răspuns:

Geografia de nivelul tau se invata vizual. Dupa ce ai invatat vizual, fixezi notiunile cu ajutorul informatiilor din manuale si caiete.
Poftim (apasa butonul CC pentru subtitrare in romana), si vizioneaza cat mai multe documentare (BBC Earth si National Geografic au aproape intotdeauna surse bune de informatii):
https://www.youtube.com/watch?v=Katf8nGbj_g