| 10Bubico a întrebat:

Propozitia:``Ne gandim care subiecte ne vor pica`` este completiva indirecta?

Răspuns Câştigător
| HellyBoy a răspuns:

Este completiva indirecta, dar nu ai respectat cerinta in totalitate, deci vei pierde 3 puncte.Acolo se preciza folosirea ca element de relatie a pronumelui relativ,, care'', dar tu ai folosit adjectivul pronominal relativ(se acorda in gen, numar si caz cu substantivul subiecte).

4 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Da este completiva indirecta.

| Vl4dimir a răspuns:

La ce ne gandim? La ce subiecte/Care subiecte ne vor pica. Este completiva indirecta. Ai scris bine!

| AndreeaHawkins a răspuns:

Eu zic ca este. Mult succes

| bluerange a răspuns:

Nu,e directa pentru ca raspunde la intrebarea,,ce?". Acest pronume relativ,,care" nu prea apare in propozitii completive indirecte,deoarece complementul indirect raspunde la intrebarile,, pe ce?, pe care?, la ce?, la cine? etc.