| TheBestForYou a întrebat:

Putin ajutor? Astazi am un concurs de matematica. M-am uitat pe internet sa vad ce subiecte au fost in anii trecuti.Erau usoare, dar o problema n-am stiut-o. Ma putetii ajuta s-o rezolv? Uite problema :

O piramida cu baza in forma de triunghi are toate laturile egale. Perimetrul unei fete latererale este 90 cm, iar muchiile au 25 cm. Aflati perimetrul bazei.

Funda! Multumesc!
P. s : N-aveti de ce sa ma raportati.

Răspuns Câştigător
| Razvan_8486 a răspuns:

Stiind ca la piramida fetele laterale sunt triunghiuri isoscele, muschiile sunt laturile congruente ale triunghiului(fetei laterale). Din perimetru scazi 2x25(lungimea unei laturi inmultita cu 2 deoarece sunt 2 laturi fara cea a bazei).90-2x25=90-50=40.Si ai aflat latura bazei. Apoi aplici formula Perimetrul=3latura(deoarece baza este triunghi) => Perimetrul=40x3=120.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat