| DApostol a întrebat:

Recent, am sustinut Evaluare Nationala si acum cateva zile am completat optiunile pentru inscrierea la liceu. Prima mea optiune a fost mate-info, unde chiar vreau sa intru (inainte voiam la filologie-bilingv engleza, dar mi-am dat seama ca nu imi plac istoria, latina etc laughing), insa sunt putin nedumerit. cum pot alege intensiv? Pentru bilingv nu am medie (9, 64...), asa ca m-am decis sa aleg intensiv engleza (da, am luat si examenul de bilingv), insa nu stiu ce trebuie sa fac, deoarece codul a fost pentru,, matematica-informatica". Dupa ce sunt admis, trebuie sa aleg, sau sunt repartizat spontan?

4 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Daca nu ai medie de bilingv, ramai la normal sau intensiv INFORMATICA. Atunci cand ajungi la liceu sa depui dosarul vei primi si o cerere tip in caz ca vrei intensiv informatica. Daca ai media printre primii, vei intra. Altfel, ramai la neintensiv. La intensiv informatica ai in minus o ora de mate in a9a si a10a, dar ai 2-3 ore in plus de informatica. Intensiv informatica este cel mai bun profil dupa parerea mea. Engleza este, intr-adevar, importanta. Dar uita-te in jurul tau! Unde e cerere mare pentru specialisti, intre translatori sau programatori? Oricum e un profil foarte frumos, placut, nu zic ca e usor dar daca iti place esti ok. Mai greu iti va fi la romana la bac avand doar 3 ore pe saptamana, asa ca ocupa-te din timp de eseuri- prin a11a cel tarziu. Rezolva-ti golurile pe la fizica si matematica macar. Sunt foarte importante.
Mult succes mai departe!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă clasele de Matematică-Informatică "simplu" ( de la acel liceu ) au avut acelaşi cod ca şi clasele de Matematică-Informatică "intensiv", atunci repartizarea în clasele de "intensiv" se face în ordinea descrescătoare a mediei de admitere ( şi după ce se dă un test de limbă )!
În cazul tău, din câte am înţeles, ai promovat examenul de "bilingv" - deci, NU mai trebuie să dai testul de limbă :)

În momentul în care te vei duce să te înscrii la acel liceu, pe Fişa de înscriere va exista "opţiunea" de a alege să fi repartizat/ă în clasa de intensiv - bifezi acea opţiune şi vei fi repartizat acolo;)

"14 iulie 2015 = Repartizarea computerizată în învăţământul liceal de stat a absolvenţilor clasei a VIII-a care nu împlinesc 18 ani până la data începerii cursurilor anului şcolar 2015 - 2016

15 iulie 2015 = Afişarea în unităţile de învăţământ gimnazial a listelor cu absolvenţii repartizaţi proveniţi din şcolile respective şi a listei cu locurile neocupate în unităţile de învăţământul liceal de stat din judeţ/municipiul Bucureşti

15 iulie 2015 = Afişarea de către fiecare unitate de învăţământul liceal a listei candidaţilor repartizaţi în acea unitate

16 iulie -24 iulie 2015 = Depunerea dosarelor de înscriere la şcolile la care candidaţii au fost repartizaţi " - SURSA = Anexa nr. 1 la ordinul MEN nr. 4432/ 29.08. 2014 de la linkul :
http://www.isjbraila.ro/......u_2015.pdf

Deci, în 14-15 iulie se pot găsi pe net repartizările la licee; se vor afişa la linkul oficial :
http://admitere.edu.ro/

În perioada 16 iulie-24 iulie 2015 trebuie să mergi ( însoţit/ă de un părinte/tutore legal ) să-ţi depui dosarul la liceul unde ai fost repartizat/ă!

"Înscrierea la licee a candidaţilor declaraţi admişi în urma repartizării computerizate se efectuează pe baza următoarelor acte:
a) cererea de înscriere;
b) cartea de identitate (dacă este cazul) şi certificatul de naştere, în copie legalizată;
c) adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională clasa a VIII-a
d) foaia matricolă pentru clasele V – VIII (cu calculul mediei generale);
e) fişa medicală." - SURSA = "Broşura Admiterii 2015" ( pag. 34/36 ) de la linkul :
http://ismb.edu.ro/......mitere.pdf

a) Cererea de înscriere o primeşti de la liceul unde te vei înscrie.

b) Cartea de identitate ( dacă ai ) + Certificatul de Naştere în copie legalizată = le duci la un NOTAR public pentru legalizare.

c) Adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională clasa a VIII-a = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.

d) Foaia matricolă pentru clasele V – VIII (cu calculul mediei generale) = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.

e) Fişa medicală = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.
Dacă NU ai primit-o, atunci trebuie să mergi la Dispensarul Şcolar sau la medicul de familie pentru o copie după fişa medicală!

Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci. Daca ai scris codul de la mate-info si vrei si intensiv engleza, se intampla asa : Intri la respectivul liceu cu profil mate-info si cand te inscri acolo te intreaba daca vrei simplu sau intensiv. Si spui ca vrei intensiv, te baga automat daca ai bilingv-ul luat. happy

| LoveBlueSky a răspuns:

Buna!

Din cate stiu daca ai examenul de bilingv poti intra si la bilingv si la intensiv.
Daca ai media destul de mare pentru acel liceu, intri la mate-info intensiv engleza deoarece ai luat examenul de bilingv. Intri la filologie doar daca nu ai medie de intrare la mate-info.

Succes!