| MeJuStMe00 a întrebat:

Se mai aude ceva cu propoziția subordonată din fraza de la examenul de evaluare națională? Am auzit că mulți părinți au făcut contestație deoarece putea fi interpretată atât ca subiectivă cât și ca predicativă...

Răspuns Câştigător
| snooky97 a răspuns:

Dah,am citit un articol si spune ca s-a intemeiat o petitie online pentru a putea fi notate ambele variante, dar tembelii astia din invatamant spun ca baremul nu poate fi corectat.Yo spun ca ar trebui sa puncteze varianta B macar cu jumatate din punctajul initial, dar nu cred ca vor face cv in privinta asta oh go on! Oricum si eu am pus predicativa, si sunt ft sg ca e corect, dar nah oh go on.

4 răspunsuri:
| Anddreee a răspuns:

Paai... nu se mai schimba baremul!
http://www.realitatea.net/......56463.html

| danmicu a răspuns:

Ministrul a anuntat ca baremul ramane la fel, deci propozitia e considerata subiectiva. uite un articol pe tema asta

http://www.realitatea.net/......56463.html

| izucadayana a răspuns:

Http://www.realitatea.net/......56463.html
Baremul ramane neschimbat! Subiectiva este varianta care se puncteaza.

| Alexandru_Draganica_1998 a răspuns:

Eu am bagat claughingmuhaha