| Z13ENT a întrebat:

Stie cineva care sunt cele mai importante lectii la matematica din clasa a 5 a si a 6 a?
Ma refer la lectii care sa te ajute in clasele urmatoare gen Suma Gauss.

3 răspunsuri:
| TempusVernum a răspuns:

Pai ecuatiile, inecuatiile, operatiile cu numere intregi(sume algebrice), operatiile cu multimi de numere, criterii de divizibilitate. Cam asta in mare parte, ca restul lucrurilor se invata in clasele urmatoare, ceea ce iti va folosi si la testarea nationala sau in liceu. De asemenea conteaza geometria din clasa a 6-a. O vei utiliza si-n a 7-a si-n a 8-a. Desi cea din clasa a 7-a va fi nucleul.

| corolav a răspuns:

Toate!

| delia567 a răspuns:

Ce spune tempus + procente, proportii,... uitat-te pe www.lectiademate.ro. si gasesti ce e mai important