| iwantananswer a întrebat:

Salut TPU,stie cumva cineva cum se numeste al treilea nume? Stiti la ce ma refer nume, prenume si al treilea nume, trebuie sa aiba o denumire, dau funda!

Răspuns Câştigător
| balex96 a răspuns:

Tot prenume se numește fie ca e 1 prenume sau 2 prenume sau3 prenume

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă nu vorbim de un rus, se cheamă tot prenume.
La ruși, se cheamă patronim. (Iosif VISARIONOVICI Stalin, de ex.)

| Bula a răspuns (pentru mihai69):

Da, se foloseste numele TATALUI.
Si in armata romana s-a folosit numele tatalui, adaugat intre nume si prenume, pentru a deosebi pe cei cu nume si prenume comun, des intalnit.
De exemplu, un soldat care s-a numit "Popescu Gheorghe" si tatal lui se chema "Mihai", a primit numele (de armata "Popescu Mihai Gheorghe".

| mudokins78 a răspuns:

Da! Se numeste nume de botez! De exemplu, eu ma numesc-Andrei Gheorghe Adrian.
Andrei-nume de familie
Gheorghe-nume dat de nas la botez
Adrian-nume dat de parinti (ca asa au ales ei)
Cam asta ar fi,.

| GPA a răspuns:

Prenume multiplu/al doilea prenume