| Senok a întrebat:

stiti metode buna de invatat la mate?

Răspuns Câştigător
| MD0 a răspuns:

Matematica este o materie logica. Chestile logice se invata cel mai bine inainte de culcare, in timpul somnului creierul repeta ceea ce tu ai citit de mai multe ori.
Eu cel mai usor invat in modul asta :
- iau caietul / cartea in pat si citesc cu voce tare
- continui sa citesc pana vad ca stiu sa zic cuvinte fara sa ma uit in caiet / carte sau ca stiu sa continui fraza fara sa ma uit
- invat mereu inainte de culcare, asa retin cel mai usor
Dupa ce am citit chestia respectiva, incerc sa adorm. Asa mereu stiu foarte bine lectia. Cand ma trezesc dimineata stiu lectia pe de rost.

12 răspunsuri:
| Euletitia a răspuns:

Buna! E foarte important sa fii prezent la toate sau aproape toate orele de amte, sa fii atent la explicatiile profesorului si sa iei notite complet si corect. Acasa, intai invata la perfectie formulele, teoremle, axiomele, figurile geometrice(la geometrie), notatiile etc, si dupa ce le stii 100% la nivel teoretic treci la exercitiim si fa-ti integral temele si mai lucreaza si exercitii suplimentare in numatr cat mai mare. Exercitiile care nu-ti ies insemneaza-le si intreaba a doua zi alm scoala preofesorul sau daca iti permiti financiar si temporal, pune-ti meditator ca sa-ti explice aceste exrecitii, dar cel mai important nu lasa deloc sa se acumuleze goluri si neintelegeri pentru ca apoi e greu sa mai aismilezinoile informatii si se produce o "ruptura". In timp ce lucrezi la mate, sa ai liniste complet in camera, inchide tel; efonul/ca; culatorul/TV-ul/muzica, nu te gandi la nimic altceva decat la problemele pe care le lucrezi. S cel mai important, nu uita ca stiintele exacte presupun mult-mult lucru suplimentar pentru a ajunge sa le stapanesti bine. Eu asa procedez si am rezultate super bune la mate(am fost si olimpica pana in clasa a 10-a). Succes!

| Predator30 a răspuns:

Salut,Incearca sa inveti logic, succes eu am reusit!

| tlaura a răspuns:

"stai cu burta pe carte". laughing
Adica, citeste formulele de multe ori pana le retiiwinking

| Badea_Raresh_Gabriel_1993 a răspuns:

Fara exercitii multe nu faci nimic asa fac si eu, asta e cea mai buna metoda sper ca te-am ajutat

| DanDenisă a răspuns:

Da! Du`te la scoala!

| Senok explică (pentru DanDenisă):

Nu mai spune

| DanDenisă a răspuns (pentru Senok):

Gata tac! Decat la scoala poti sa inveti matematica, sau fa pregatire! Pentru ca nu stiu copil cariua sa-i placa mantematica si s`o invete in timpul liber!

| 2BeCristi a răspuns:

Ia-ti meditator

| bossnick123 a răspuns:

Iti pui muzica terapeutica incet...doar tu sa auzi si incepi sa citesti o propozitie pana iti ramane in minte
P.S. Asa fac eu laughing

| MØMÿ a răspuns:

Nici eu nu ma pricep la mate, dar folosesc netul pentru a face exercitii, a invata cerinte si lectii noi, rezolv exercitii in plus, ma uit peste lectiile care urmeaza si iincerc sa imi dau seama despre ce e vorba.
Si la mine au aparut rezultate!
Funda? love struck

| cosminunder a răspuns:

Fii atent in clasa si citeste de pe caiet
si carte