| YzuD a întrebat:

Salut TPU. Sunt clasa a 12 a pe profil de stiinte sociale si vreau sa merg pe o facultate utila unde ulterior pot sa gasesc si loc de munca. Momentan stau cu gandul la politie dar as vrea mai multe optiuni. Multumesc

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Academia Militara si cea de politie sunt singurele care ofera loc de munca dupa ce le termini.

In rest, nici o facultate nu mai ofera locuri de munca in ziua de azi, fiind doar o afacere profitabila pentru facultati si profesori, dar total fara importanta pentru studenti, care nu au cum sa-si gaseasca de munca.

| gabicoo a răspuns:

Academia militară. Ești angajat după ce termini în proporție de 99%!

| haileewatson a răspuns:

Nicio facultate nu iti garanteaza un loc de munca. Dar daca vrei parerea mea, academia de politie scoate doar nebuni pe banda rulanta si e foarte corupta.

| aaanamariaaa a răspuns:

În primul rând sa te gândești dacă ai vrei pasiune, atunci pe aceea sa o urmezi. Locuri de munca găsești cu orice facultate, depinde și de oraș. Poți cauta diverse facultati, și fisele de disciplina, vezi poate te pasionează ceva. Dacă vrei loc de munca asigurat, a mai zis cineva vad și de academie. Mai exista și varianta de a face un simplu curs, dacă vrei loc de munca mai repede. Dacă îți place domeniul de științe sociale, poți face FSSP. Ca facultati sunt multe, noi nu știm ce sa îți recomandam. Poate îți place domeniul medicina, ca sunt multe specializari(medicina generala, stomatologie, asistent medical, farmacie, nutriționist, fizioterapeut, tehnician dentar) dacă iti place biologia/anatomia și te ar pasiona un job în acest domeniu. Facultatea de Litere, istorie, biologie, Drept, Matematica etc. Politehnica(dacă vrei sa fii inginer) FSSP( Filosofie si științe social politice)- unde sunt mai multe specializari( și dacă vrei sa fii asistent social, filosof, sociologie, resurse umane, să lucrezi în politica sau resurse umane) Sunt multe facultati, depinde tu ce ai vrea sa faci. Ce materii te au pasionat în liceu? Sau de te ai vedea făcând? Dacă nu ai nici o pasiune, poți urma o facultate măcar sa ai studii superioare și sa ai măcar o ușurință la angajare. Și eu as vrea sa fac FSSP(Iași) Asistență socială si cu aceasta specializare pot jongla cât de cat(asistent social, terapeut ocupational(un fel de educator), inspector, educator gradinita, asistent social primarie/dgaspc, instructor de educatie(dgaspc). Și nu este o facultate pe care sa nu o poți face/termina. Cel puțin nu o vad la fel de solicitanta ca facultatea de medicina sau de farmacie. Desigur ai de învățat și aici, și trebuie sa ai un pic de pasiune și dorința de a ajuta ca lucrezi cu oamenii (în această specializare ori cu copii ori cu oameni cu dificultăți). Deci ăsta ar fi raspunsul/sfatul meu personal, dacă tot ai vrea sa faci o facultate sa faci FSSP(poți da un search pe google la facultate și specializari) mai ales dacă faci știi te sociale, poate ți ar place.