| Alberto9065 a întrebat:

sunt clasa a 8-a A, mai este o luna-doua pana la examen, iar eu nu stiu metode de invatat. la matematica nu imi este teama, dar la romana nu pot retine si incurc fabula, epicul si acestea. Deci intrebarea mea este, puteti sa imi spuneti niste metode de invatat sau cum ati invatat voi?
Mutlumesccccc

Răspuns Câştigător
| Mariaaaa2018 a răspuns:

Buna! Eu sunt clasa a 9-a.
Retinerea unor informatii depinde si daca iti place ce ai de invatat etc.
Eu folosesc multe culori, gen pixuri colorate, markere cu care ingros, subliniez, incadrez etc. Arata mai bine si parca chiar te motiveaza sa inveti.
La speciile de la romana eu zic sa iti notezi de la fiecare trasaturile. Nu trebuie sa tocesti modele de argumentari. Trebuie sa cunosti trasaturiile pentru a putea argumenta. Te pup!

5 răspunsuri:
| unghiuta17 a răspuns:

Ai putea sa iti scoti totul structurat.

| Nițoaica_Adela_1999 a răspuns:

Invata caracteristicile la toate, iar apoi le scrii pe o foaie, eu mereu am invatat in felul asta, nu pot doar citind

| Crackman a răspuns:

Fa un rezumat pentru fiecare.
Dar nu in stilul de scoala ci mai degrava a unei povesti.
Sa cunosti ala a facut aia pentru ca
Metafora aia era pentru ca etc etc.
Eu asa am invatat 14 ani de zile. Mai am 2winking

| Tovarasul a răspuns:

E foarte usor examenul de a 8-a, eu nici nu am invatat si am luat 9

| LaElly11 a răspuns:

Structureaza-ti materia pe care trebuie sa o inveti pe foi A4, cat mai ordonat, scris frumos si incet. Foloseste culori, subliniaza, evidentiaza si incearca sa asociezi lucrurile pe care nu le retii cu ceva, ca atunci cand te gandesti la acel lucru sa iti aduci aminte acel lucru. La mine functioneaza, sper ca ti-am fost de ajutor!