| Liviu781 a întrebat:

Sunt clasa a 8-a... si as dori sa ma duc la un liceu de filologie preferabil " Mihail Sadoveanu " sau " Victor Babes "... intrebarea mea este :
- Ce meseri as putea sa ma fac in viata daca intru la un liceu de filo?
Dau funda va rog, raspunsuri cat mai serioase ca acum termin clasa a VIII-a sad!

6 răspunsuri:
| unangeaveccoeurcasse a răspuns:

Http://www.cnpr.warpnet.ro/romana/filologie.htm, pai uite aici, ce poti iesi, si daca te intereseaza, si cate ore ai in fiecare an...

| viotedy a răspuns:

Cu filologia nu faci nimic. absolventii ajung vanzatori la paine, librarie...ca profesor sa castigi 700 lei si sa faci naveta cine stie pe unde...informatica sau medicina veterinara sunt bune de urmat.

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Hmm, intrebare grea. Poti deveni profesor de limba romana sau straina, te poti specializa pe o anumita limba si sa devii translator/traducator etc.

| maria6 a răspuns:

Cu profilul filologic liceal absolvit nu prea mai faci mare lucru. Atat doar ca nu mai studiezi matematica, fizica si chimia incepand cu clasa a XI-a si nu dai bacalaureatul din aceste materii. Trebuie sa urmezi o facultate ca sa speri la o profesie mai buna.

| andreiush25 a răspuns:

Daca esti din Bucuresti...NU te duce nici la Sadoveanu nici la Babes

| cristina6713 a răspuns:

Daca te duci la filologie poti sa te faci profesoara sau educatoare, chestia este ca nu liceul conteaza la inscrierea la facultate doar atat, conteaza ce facultate faci si in ce domeniu este facultatea. Bafta si sa intrii la un liceu cat mai bun!