Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a VIII-a si imi doresc sa devin invatatoare foarte mult, iar de aceea m-am gandit sa intru la liceul Elena Cuza din Bucuresti pe profiliul pedagogic. Cand o sa tremin liceul voi putea profesa fara o facultate? Sau trebuie sa fac o facultate in domeniu?

Răspuns Câştigător
| JohnnyOprea a răspuns:

Si eu am terminat liceul la profil pedagogic (invatator-educatoare) in Buzau si iti pot spune foarte sigur ca nu este necesara o facultate pentru a putea profesa! Daca alegi sa activezi in domeniu, dupa terminarea liceului va trebui sa treci proba de titularizare la scoala unde urmeaza sa predai si din toamna iti vei trai visul! Desigur, vei afla pe parcursul liceului ca pentru a ajunge cadru didactic este nevoie de muuulta munca, seriozitate etc. Iti pot da detalii despre acest profil si despre aceasta profesie in privat... Sunt multe variabile de luat in considerare inainte de a alege o astfel de profesie!winking

14 răspunsuri:
| GheorghiuIoana a răspuns:

Din cate stiu eu trebuie sa faci si o facultate pentru acest domeniu. Nu te poti angaja pur si simplu. Este ceva normal ca femeia care invata copii,, primele cuvinte,, sa aiba studii si sa fie invatata cum sa faca aceste lucruri. Pana la urma vorba aia : Tu ii inveti pe ei, nu ei pe tine.
Multa bafta in cariera!
Sper ca ti-am fost de ajutor!

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, da trebuie sa faci facultatea de pedagogie cred. Numai cu liceu nu se poate. Asa poate deveni orisicare invatator sau invatatoare. Mult succes! Sper ca te-am ajutat catusi de putin.

| carlycarlyta13 a răspuns:

Hei,daca vrei sa fii invatatoare trebuie sa faci o facultate, normal, dar ma gandesc ca dac esti invatatoare trebuie sa iti alegi ce profesoara trebuie sa fii pentru ca, din cate am auzit unele invatatoare sun si profesoare.....cred

| DorDeFlori a răspuns:

Am intrebat o fata care a terminat liceul la profil pedagogic si mi-a zis ca nu trebuie sa faci nicio facultate dupa terminare liceului pentru ca la acest profil se fac ore de practica si sunt materii speciale pentru instruirea elevilor, la care sa da zi teza. Trebuie doar sa dai un examen pentru titularizare. Multumesc oricum de raspunsuri.

| ComfortablyNumb a răspuns:

Sunt la acest profil in clasa a XI-a. Dupa ce termini liceul poti profesa insa ai un termen in care trebuie sa faci si facultatea. In cazul acesta o vei face la seral. Dar cel mai indicat este sa continui studiile la stiintele educatiei pentru a profesa ca educatoare/invataoare.

| UnNumeCaToateAltele a răspuns:

Eh,trebuie sa faci o facultate neaparat! big grin Din cate stiu eu, dar depinde unde vrei sa predai. De exemplu sunt unele agricole care nu tin cont de facultate.laughing Din cate stiu eu, la mine in oras asa sunt. Dar daca vrei sa intri la un liceu(salariu si mai mare) Ti-ar trebui o facultate.

| PerfectLoveDrivesOutFear a răspuns:

Trebuie sa faci si o facultate dar nu stiu sigur ce fel de facultate...

| Cristina699 a răspuns:

Trebuie să faci facultate, fără ea nu poți deveni învățătoare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iți trebuie facultate, plus multe alte examene, totuși te vei ocupa de copii mici, deci va veni o echipă de profesori care te vor evalua. Dar nu inteleg de ce vrei invățătoare? Să primești un salariu de 700 lei pe lună și asta doar pentru a sta cu niște copii care urlă și țipă toată ziua? Nu se merită! De ce nu te faci avocat? De ce nu te orientezi spre finanțe? Mm? Să vezi ce bine o să-ți stea cu o mie de euro pe lună in buzunare și pe card!winking

| dyenutzaaaaa a răspuns:

Nu s-a dat o lege prin care dupa terminarea liceului nu poti fi educatoare/invatatoare si eu vreau sa dau la pedagogic si m-am interesat. Trebuie sa dai titularizarea si dupa sa te duci la facultate. Iar apoi poti sa fi profesor/educator/invatator.

| pixxy a răspuns:

Buna! Da trebuie sa faci facultate, Facultatea de Stiinte ale educatiei care dureaza 3 ani (acum, depinde ce va mai fi cand termini tu liceul).

| CamiiŢucăă a răspuns:

Trebuie să faci o facultate în acelaşi domeniu în care ai făcut şi liceul.

| vavitza a răspuns:

Buna! Trebuie sa urmezi o facultate, doar cu liceul cred ca poti intra ca educatoare ceva. Dar pentru invatatoare iti trebuie facultatea.

| mynameisella a răspuns:

Uite cum stau lucrurile, azi sau maine trebuie sa te inscrii la probele de aptitudini iar joi si vineri sa sustii aceste probe. Te asigur ca nu iti trebuie facultate pentru a profesa, eu sunt in clasa a X a la acest profil dar am o prietena care a terminat anul trecut liceul si este educatoare in gradinita din incinta liceului. Poti fi educatoare sau invatatoare fara a urma facultatea, ea face in paralel si facultatea si este si angajata. Deci poti fi invatatoare si daca iti doresti asa mult, iti doresc mult succes!