| anonim_4396 a întrebat:

sunt in clasa 8-a si nu stiu la ce profil sa dau avand in vedere ca sunt praf la mate si nici nu imi place, am luat in clasa a5-a 10 la teza pe primul semestru si intr-a 6-a 9, 5 tot pe primul, cea mai mica nota la teza la mate pe care am avut-o a fost 7 in clasa 7, dar alea au fost mai usoare si nu stiu cum o sa ma descurc la examen pentru ca in testarea initiala din clasa 8 am luat 5, 8, stiu ca la mate e mult de invatat (formule, teorii si chesti de genul) cum fac sa le invat pana la sfarsitul anului sa iau macar 7, 6 in examen ca sa pot sa intru la acel liceu pe care mi-l doresc? La romana ce ar trebui sa invat si cum, pentru ca si acolo am luat nota destul de mica la evaluarea initiala? Cel mai praf lucru la scoala este ca nu exista o ora care sa te invete cum sa inveti. Singurul lucru la care sunt foarte bun si am avut in fiecare an media 10 este engleza. Ajutati-m va rog. Mai mentione, ca nu sunt prost, in fiecare an am luat premiu dar degeaba ca nu ajuta cu prea mult acele medii la examen.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Chiar TU ai dat raspunsul la intrebare:
"la scoala este ca nu exista o ora care sa te invete cum sa inveti".

Ridica problema la ora de dirigintie!
Cereti sa se organizeze pregatirea voastra astfel sa intelegeti si sa si retineti materiile de examen, sa fiti invatati si despre LOGICA si FUNCTIONAREA formulelor, dar si ale regulilor gramatice!
Matematica nu este o materie la care se toceste, trebuie sa intelegi mecanismul si utilitatea lui.

Iar daca nu se schimba lucrurile, aveti dreptul sa cereti (prin parinti) schimbarea profesorului, la unul care stie cum sa va invete.

Pentru reusita la examen trebuie sa faci si multe exercitii suplimentare, din culegeri de probleme, cel putin 5-10 in fiecare zi, cuprinzand intreaga materie din clasele 5-8.

| MaoItsMe a răspuns (pentru Bula):

Mersi mult pentru raspuns, o sa ma interesez

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie să înveți genurile literare studiate.
Și trebuiă să înveți sa construiește propoziții cu PP SB și ce mai sunt.
https://www.examenultau.ro/evaluare-nationala-clasa-8
Sunt niște subiecte care te-ar putea ajuta. Multă bafta!