| robertrufus a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si ma gandeam sa ma duc la un liceu de mate-info intensiv informatica. Vreau sa imi spuneti daca este un profil greu si daca merita sa intru acolo deoarece am citit pe alte forumuri si parerile sunt impartite. Nu sunt cel mai bun la mate si din ce am inteles matematica este foarte grea acolo. Va rog sa imi raspundeti daca se poate din experienta. Dau fundahappy

Răspuns Câştigător
| Lawliet14 a răspuns:

Daca ai 9 la matematica poti sa mergi. Daca ai 8, atunci pe riscul tau. Cu 7 la mate nu stiu daca faci fata acolo. Apropo, cele mai multe ore le vei avea de matematica, informatica, romana (analiza gramaticala sau cum se numea nu se mai face) si dupa de fizica. Din modul in care scrii, reiese ca ai merita un loc la mate-info si nu vei fi printre ultimii. Poti sa ai si 6 la mate, nu inseamna ca nu te poti prezenta foarte bine la celelalte dar in general matematica, informatica si fizica se cam leaga.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din păcate, această specializare este cea mai GREA!
Se face Matematică M1 ( cea mai complexă/grea ca nivel ), faci multă Informatică ( fiind intensiv ), la sfârşitul clasei a 12-a vei susţine şi un Atestat la Informatică, etc.

Dacă nu eşti "strălucit" la Matematică, NU îţi recomand această specializare!

Toate cele bune.