| vladutGAMER a întrebat:

sunt in clasa a 8-a si mai e o luna pana la examen,eu nu prea le am cu matematica,sau mai bine spus aproape deloc,sunt speriat ca parintii mei ma tot ameninta ca daca nu trec examenul de admitere o sa o patesc rau, iar eu nu sunt prea increzator la matematica(oricat de mult as invata nu inteleg,)se mai poate rezolva cumva admiterea la liceu chiar daca am luat sub 5 la mate?

6 răspunsuri:
| PSP a răspuns:

De rezolvat nu, dar cu siguranta niste meditatii te-ar ajuta! Vorbeste cu parintii tai despre problemele tale la matematica.

| Alexandrescu_Andrei_1992 a răspuns:

Daca iei toata materia de la inceput, la meditatii, pana la examen poate ca iti vei corecta lipsurile pe care le ai la mate. De exemplu faci de 3 ori pe saptamana o ora. Mult noroc!

| Elena9328 a răspuns:

De rezolvat ceva nu cred, incerca niste meditatii la profesorii foarte buni si care te fac sa intelegi pentru ca mai e putin timp si tu trebuie sa iei o nota totusi mare pentru a intra la un liceu bun

| neutrino a răspuns:

Exista o vorba: "nu poti ingrasa porcul in preajma craciunului", dar poti incerca! Norocul tau este ca statul va gasi si pentru tine un loc la un liceu, nu vei ramane acasa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Anul acesta poţi intra la liceu chiar dacă nu iei 5 la Evaluarea Națională!

"Calculul mediei de admitere
utilizate pentru admiterea în învățământul liceal
pentru anul școlar 2014-2015 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa 2 din Ordinul 4925/29.08.13 - vezi linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18352

Toate cele bune.

| TheSoldier a răspuns:

Poti intra la liceu, insa la un liceu foarte slab.