| vladutGAMER a întrebat:

sunt in clasa a 8-a si mai e o luna pana la examen,eu nu prea le am cu matematica,sau mai bine spus aproape deloc,sunt speriat ca parintii mei ma tot ameninta ca daca nu trec examenul de admitere o sa o patesc rau, iar eu nu sunt prea increzator la matematica(oricat de mult as invata nu inteleg,)se mai poate rezolva cumva admiterea la liceu chiar daca am luat sub 5 la mate?

6 răspunsuri:
| PSP a răspuns:

De rezolvat nu, dar cu siguranta niste meditatii te-ar ajuta! Vorbeste cu parintii tai despre problemele tale la matematica.

| Alexandrescu_Andrei_1992 a răspuns:

Daca iei toata materia de la inceput, la meditatii, pana la examen poate ca iti vei corecta lipsurile pe care le ai la mate. De exemplu faci de 3 ori pe saptamana o ora. Mult noroc!

| Elena9328 a răspuns:

De rezolvat ceva nu cred, incerca niste meditatii la profesorii foarte buni si care te fac sa intelegi pentru ca mai e putin timp si tu trebuie sa iei o nota totusi mare pentru a intra la un liceu bun

| neutrino a răspuns:

Exista o vorba: "nu poti ingrasa porcul in preajma craciunului", dar poti incerca! Norocul tau este ca statul va gasi si pentru tine un loc la un liceu, nu vei ramane acasa.

bursuc001
Userul Lunii
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Anul acesta poţi intra la liceu chiar dacă nu iei 5 la Evaluarea Națională!


"Calculul mediei de admitere
utilizate pentru admiterea în învățământul liceal
pentru anul școlar 2014-2015 :


1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.


2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa 2 din Ordinul 4925/29.08.13 - vezi linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18352


Toate cele bune.

| TheSoldier a răspuns:

Poti intra la liceu, insa la un liceu foarte slab.