| Cristi7Cristinel a întrebat:

~~~Salut TPU~~~

Sunt in clasa a VIII-a (a 8-a), si as dori sa imi aleg un liceu, dar nu stiu ce liceu.

Matematica sunt bunicel dar nu prea imi place (deci exclud liceurile matematice)

Romana imi place, stiu sa fac compuneri, poezi, etc, si am si note bune (de la 7in sus)

La Sport sunt bun (exclud liceurile sportive)

Istoria imi place sunt destul de bun.

Geografia, si civica la feli ca istoria.

La limbile straine, ma pricep doar la Engleza.

Biologia si Religia sunt bun. (dar nu prefer liceuri cu profil de biologie sau religie).

Muzica cunosc notele, stiu semitonul si tonul, etc.

As prefera un liceu militar, sau unul din care sa invat si sa ies ceva in viata.

Sunt din Pascani (jud Iasi ), va rog sa imi ziceti ori ce liceu ce mi s-ar potrivi din judetul Iasi.

13 răspunsuri:
| CarlaElena a răspuns:

Mai bine nu te duce la licul militar. Poti sa-ti alegi un liceu cu profil stiinte sociale, din ce ai spus tu acolo ca te pricepi. Si apoi poti sa mergi la academie. Succes!

| DumiY a răspuns:

Buna!
Eu iti recomand STIINTE SOCIALE SI FOLOLOGIE.
La stiinte sociale vei da bac la geografie, istorie, romana o limba straina la alegere, competente digitale si cam atat.
La fiolologie dai cam tot asa doar ca dai si la latina parca.
Fiecare profil este greu in felul sau doar ca daca inveti va fi usor.

Gandeste-te pentru ca este un pas destul de important.
Pa, pa!

| Disharmony a răspuns:

Băieţaş, pune mai întâi mâna pe o carte de gramatică.

| yo547 a răspuns:

Eu iti propun sa te duci la Stiinte Sociale acolo am sa ma duc si eu peste 2 ani.Pai nu stiu ce licee sunt in Iasi dar asta te sfatuiesc pentru ca acolo se face multa geografie si istorie si nu matematica.Ai sa dai la bac mai usor nu o sa dai la matematica, ci la geografie si istorie. Funda?

| Cristi7Cristinel explică (pentru yo547):

Ms de raspuns, dar nu imi place chiar asa mult geografia si Istoria.
Dar mersi oricum

| marianvranceanul1 a răspuns:

La Stiinte Sociale sau la un liceu cu profil uman, adica cu multa romana, istorie, geografie.

Răspuns utilizator avertizat
| Cristi7Cristinel explică:

Toti ati raspuns cu Stiinte sociala sau Fiologice.
Nu prea imi place Istoria si Geografia chiar atat de mult. + daca ma duc la acest liceu ce voi putea iesi? Filozof?
La liceul militar cum este? Si la ce dai examen/probe?

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns (pentru Cristi7Cristinel):

Am facut eu liceu militar. Sincer, depinde de fiecare cum se acomodeaza acolo. Iar tie vad ca nu iti place nicio materie. La orice liceu te-ai duce, trebuie sa inveti lb romana. Ca vad ca nu prea o stapanesti. cum sa spui "liceuri"?

| Cristi7Cristinel explică (pentru Radu_Bogdan_Ionut_1990):

Hai ma ca una e pe net, alta e in realitate.
dar ce probe dai la liceul militar?

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns (pentru Cristi7Cristinel):

Nu e adevarat. Nimic nu iti permite ca pe net sa spui"liceuri". Am dat probe sportive, medicale, psihologice si teoretice. depinde de profilul liceului.

| Cristi7Cristinel explică (pentru Radu_Bogdan_Ionut_1990):

Hai ca fac si eu o mica greseala si tu gata, sari pe mine cu tot felul de nebuni.
Profilul (nu stiu cum se cheama) dar e pentru politie.
Deci ce probe dau? (sportive la rezistenta, la matematica si la romana atata stiu)

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns (pentru Cristi7Cristinel):

O greseala inpardonabila. In fine. Nu mai exista niciun liceu cu profil politie. Asa ceva am facut eu, dar s-au desfiinta. Erau 2 in toata tara. Bine, nu e profil politie. Era profil stiinte sociale. Intereseaza-te intai la ce liceu vrei sa dai si apoi vezi ce probe se dau. dar cred ca deja ar trebui sa te duci la cine face recrutarea, pentru ca e deja foarte tarziu. iti vor spune acolo ce probe se dau. A... si se scrie "cu tot felul de nebunii". inseamna ca nu vorbesc aiurea.