| WeedMaster a întrebat:

Sunt in clasa a VIII-a, îmi doresc super mult sa ajung doctor si nu ma pot decide pe ce profil sa ma duc, adică mate info sau chimie biologie. Voi ce îmi recomandați? auzisem ca pe chimie biologie nu se învăța aproape nimic iar pe mate info se învăța foarte mult matematica si nu o sa îmi mai folosească deloc la medicina...

Răspuns Câştigător
| Marrythenight a răspuns:

Eu sunt la stiinte ale naturii, chimie biologie.Se invata mai mult ca la mate info. La mate info se pune accent mai mult pe mate si info, cum ii spune si numele, dar la stiiinte al e invatat mult la fizica, chimie, biologie, si alte materii.Stiintele ti se potrivesc. Daca mai vrei detalii despre profilul asta, sa imi spui.

3 răspunsuri:
| Ikutza a răspuns:

Daca vrei sa te duci in domeniul medicinii, atunci chimia si biologia iti va prinde cu mult mai bine.Deoarece medicina se bazeaza mai mult pe aceste 2 stiinte.

| Sadop a răspuns:

Cum adică nu se învaţă nimic?
Asta depinde de liceu, profesori şi elevi, nu este o caracteristică a profilului.
La mate-info se pune accentul pe matematică, informatică şi fizică, la început.
Cu ce să te ajute pe tine matematica dacă vrei la Medicină?
Te ajută, nu zic că nu, dar nu crezi că ţi-ar fi mai de folos biologia?
Dacă vrei la Medicină, eu zic să mergi pe profilul ştiinţe ale naturii ( eventual intensiv o limbă străină, dacă ai posibilitatea ) la un liceu foarte bun din oraşul tău.
Baftă!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă doreşti să urmezi cursurile Facultăţii de Medicină, atunci este indicat să faci un liceu cu specializarea "Ştiinţe ale Naturii"!

Toate cele bune.