| 1Chris1 a întrebat:

Sunt in clasa a VIII-a si anul acesta voi termina generala, dar nu stiu la ce profil sa ma duc. Mie imi place foarte mult fotbalul, dar nu stiu daca exista un liceu anume in care sa faci fotbal, si daca da...cum se numeste. Mersi.

9 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Singurul liceu unde se fac sporturi (fotbal, handbal, baschet) este Liceul cu program sportiv (LPS), dar conditia este sa existe acest tip de liceu la tine in oras.

| MariaPink9 a răspuns:

Daca esti din Bucuresti, te poti duce in Eliade, liceu special pentru sport.

| Aurus a răspuns:

Nu stiu de unde esti, dar la mine in oras exista LPS, liceu cu program sportiv in care faci un sport anume, volei, fotbal, handbal...

| 1Chris1 explică:

Da, exista la mine in oras acest liceu. Dar de exemplu, daca eu vreau sa fac doar fotbal, pot sa fac? Si in ce constau aceste ore.

| Corina a răspuns (pentru 1Chris1):

Nu stiu sigur cum este la acest liceu, dar stiu ca trebuie sa dai niste probe sportive pentru a putea fi admis sau sa fi urmat un sport de performanta si atunci esti admis din oficiu. In al doilea rand, la liceul sportiv nu se fac doar ore de sport, ci se fac aceleasi obiecte ca la orice alt liceu, doar ca aici se fac mai multe ore de sport. In plus, stiu ca liceului sportiv este impartit pe sectii, in functie de sportul preferat (practicat) de fiecare elev.

| 1Chris1 explică (pentru Corina):

Bun si daca fac fotbal, cat timp o sa practic acest sport? Adica o sa merg la o echipa sau o sa raman tot la aceleasi antrenamente?

| Corina a răspuns (pentru 1Chris1):

Nu cunosc chiar f. multe amanunte in acest sens, dar cred ca se fac antrenamente si probabil exista si o echipa a liceului care sustine meciuri cu alte echipe.

| relly1 a răspuns:

Liceu sportiv acolo sukkes inainte

| Anonimonline1 a răspuns:

Depinde din ce oras estiwinking, dar e imposibil sa nu gasesti un liceu Pedagogic.